Domáci chlieb z droždia a bez miesenia

Aj doma si môžete upiecť chlieb, ktorý bude chutiť ako z profi pekárne. A aj bez starosti o kvások a kuchynského robota na miesenie. Nie som žiaden chlebový expert, ale chcela som sa naučiť spraviť jednoduchý domáci chlieb z droždia, ktorý bude mať chrumkavú sexi kôrku a vláčnu striedku. Tento chlieb spieva, vonia a chutí tak skvelo ako z pekárne. Je ľahký a ľudia ho nerozpoznajú od kváskového. Heslo je: žiadne miesenie, minimum prekladania, trochu času a nejaký hrniec na pečenie!

Z tohto receptu vám vznikne 1 kilový bochník. Ak máte menší hrniec (môj má 33 cm a asi 7 litrov objem) alebo vám stačí o tretinu menší chlieb, tak na konci receptu nájdete množstvo aj na tradičný 750 gramový bochník. Ak chcete len 500 gramový bochník, tak si v recepte nižšie pri množstve vyberte polovičnú porciu alebo upečte dva menšie bochníky.

Chlieb z droždia:

Množstvo1 porcia
Príprava3 hodinyVarenie40 minútCelkovo3 hodiny 40 minút

Rozkvas:
 200 g vlažnej vody
 0,50 g sušeného droždia (1/8 ČL)alebo 1,3 g čerstvého droždia
 200 g hladkej pšeničnej múkyprípadne chlebová alebo manitoba múka
Chlieb:
 340 g vlažnej vody340 až 370 g
 2,50 g sušeného droždian (3/4 ČL)alebo 8 g čerstvého droždia
 470 g hladkej pšeničnej múkyprípadne chlebová alebo manitoba múka
 60 g celozrnnej špaldovej múkyalebo iná celozrnná múka
 14 g soli
 kukuričný škrob

NáročnosťZačiatočník
Ohodnoďte tento recept :)

 

Ingredients

Rozkvas:
 200 g vlažnej vody
 0,50 g sušeného droždia (1/8 ČL)alebo 1,3 g čerstvého droždia
 200 g hladkej pšeničnej múkyprípadne chlebová alebo manitoba múka
Chlieb:
 340 g vlažnej vody340 až 370 g
 2,50 g sušeného droždian (3/4 ČL)alebo 8 g čerstvého droždia
 470 g hladkej pšeničnej múkyprípadne chlebová alebo manitoba múka
 60 g celozrnnej špaldovej múkyalebo iná celozrnná múka
 14 g soli
 kukuričný škrob

Directions

Chlieb
chlieb z droždia

Ingrediencie:

Múka: Tento chlieb najradšej pripravujem z úplne obyčajnej hladkej múky. Niekedy siahnem aj po chlebovej múke alebo manitoba múke, ale potom býva chlieb trošku nižší. Najlepšie tomuto receptu sedí úplne obyčajná hladká múka s trochou celozrnnej špaldovej múky na chuť.

Droždie: Recept funguje dobre s čerstvým aj sušeným droždím, len treba zmeniť množstvo. Použiť viac čerstvého a menej sušeného, približný prepočet som uviedla v ingredienciách.

Rozkvas:

Príprava rozkvasu je najjednoduchšia, ale najdlhšie trvajúca časť tohto receptu. Pripravte si ho deň alebo aspoň večer pred pečením receptu. Potrebuje fermentovať aspoň 6 hodín a maximálne 24 hodín. Čím dlhšie, tým bude aj chuť chleba lepšia a kvasnice sa pekne namnožia. Ja ho nechávam kvasiť zvyčajne 18 hodín.

Vo veľkom uzatváracom pohári zmiešajte 200 g vlažnej vody a 0,5 g sušeného droždia. Voda nesmie byť príliš horúca, ale príjemne teplá voda droždie poteší (ja sa vždy trafím do teploty okolo 36 stupňov). Do vody potom vmiešajte 200 g hladkej pšeničnej múky. Vznikne vám redšie cestíčko, ktoré sa nazýva poliš. Odložte ho na teplé miesto na 6-24 hodín. V zime mu určite dajte viac času, v lete bude kvasiť rýchlejšie.

Príprava chleba z droždia:

Teraz to už pôjde rýchlejšie. Do veľkej misy vlejte 340 g vlažnej vody (podľa múky a vašej skúsenosti môžete pridať aj 370 g, ale pri prvom pečení začnite s menším množstvom vody, cesto bude beztak dosť vlhké a vaše vlhké ruky ešte nejakú vodu pridajú. Pri mojej múke pridávam vody viac, cesto je potom hladšie a krajšie, ale aj tekutejšie a teda náročnejšie na manipúláciu). Primiešajte zvyšok (2,5 g) sušeného droždia a rozkvas. Všetok z pohára vyškrabte do misy a vareškou zamiešajte, aby sa poliš trochu rozpadol a ľahšie sa zmiešal s múkou. Pridajte 470 g hladkej múky, 60 g celozrnnej špaldovej múky a na záver 14 g soli.

Vareškou všetko dobre premiešajte, aby ste nemali žiadne kúsky suchej múky a vzniklo hrudkovitejšie cesto. Mokrou rukou cesto krátko premieste, aby sa múka a voda dobre spojili. Prikladám video:

Takto nechajte cesto odpočívať 30-60 minút pod utierkou, aby sa vytvorili gluténové väzby. Pri tomto recepte vždy stačí 30 minút, ale ak máte 60 minút, tak ten extra čas cestu doprajte. Ja ho nemávam, takže vždy idem 30 minutové odpočinky. Ak máte kuchynský robot s hákovým nástavcom, môžete cesto miesiť asi 10 minút do hladka, čo tvorbu väzieb urýchli. Ak sa nikam neponáhľate, nechajte cesto len odležať. Ani ja ho nemiesim, keď to ide bez zbytočného hluku.

Prekladanie:

Po 30 až 60 minútach budete mať stále rovnako nevzhľadné a neforemné cesto. Bude však už elastické. Teraz je čas na prvý preklad. Dobre si namočte ruku (vždy pracujte s mokrou rukou, aby ste nemali cesto až za ušami). Mokrou rukou siahnite na okraj cesta najvzdialenejší od vás a vytiahnite cesto čo najviac do vzduchu a preložte koniec vo vašej dlani na okraj cesta, ktorý je k vám najbližšie. Toto opakujte po celom obvode cesta, asi 8-10 x, alebo až kým nevznikne pevný bochník.

Potom pridajte druhý preklad. Vytvorený bochník podoberte vlhkou dlaňou v strede a zdvihnite nad misu. Z ruky vám budú prevísať dva konce cesta. Ruku s cestom otočte o 90 stupňov (doľava pre pravákov…) a cesto položte do misy tak, aby sa prevísajúce konce cesta zložili pod cesto. Znova z tej istej strany podoberte cesto a opakujte preklad 8-10x. Viac nie, lebo by ste dospeli do štádia, keď sa už povrch cesta trhá. Takto sa pekne všetky tie gluténové väzby navrsvia a spevnia cesto.

Je to jednoduché, ale ťažko sa to podľa slov predstavuje, preto tu mám pre istotu video postup:

Po týchto prekladoch by ste mali mať už viac hladko vyzerajúci kus cesta. Preložte ho utierkou a nechajte znova 30 – 60 minúť kysnúť. Po tomto odpočinku už cesto naberie aj trochu objemu. Znova zopakujte oba preklady 10x ako prvý krát. A následne nechajte cesto odpočívať pod utierkou ďalších 30 – 60 minút.

To je z prekladania všetko. Skúsenejší z vás môžu určite použiť aj iné overené preklady a chmaty, pre ešte lepší výsledok.

Tvarovanie domáceho chleba:

Kým ubehne 30 minút, pripravte si misu alebo ošatku na finálne kysnutie chleba. Okrem nejakej nádoby budete potrebovať kukuričný škrob a utierku. Ja pečiem domáci chlieb z droždia v oválnom hrnci, takže používam veľkú oválnu ošatku. Ak máte hrniec guľatý, tak vyberte nejakú guľatú misu alebo guľatú ošatku. Utierku poprášte škrobom a dlaňou škrob vtrite do vlákien utierky. Na utierke by ste nemali mať hrubú vrstvu škrobu, len škrob pevne prilepený k utierke – medzi vláknami. Utierku vložte do misy alebo ošatky.

Keď ubehne 30-60 minút, dobre si poprášte pracovnú dosku hladkou múkou. Teraz šetriť nemusíte, cesto je veľmi hydratované a bude sa lepiť všade tam, kde nie je múka alebo vaše vlhké ruky. Cesto vyklopte na múku a vytvarujte bochník. Možností rolovania je viac. Ja cesto zvyčajne dva-tri krát preložím cez seba na tretiny, kým dostanem bochník vo veľkosti mojej ošatky a v ošatke prstami spojím konce cesta.

Niekedy mi to ide lepšie a niekedy horšie, túto časť ešte trénujem. Ak robíte guľatý chlieb, tak spájajte protiľahlé konce cesta, kým nevytvarujete guľu. Po vytvarovaný rýchlo zoberte cesto do dlaní a vložte do utierky spojom nahor.

Takto nechajte cesto finálne kysnúť. Ako dlho záleží na teplote – ročnom období. V lete bude stačiť asi 50 minút. U mňa doma teraz cesto potrebuje asi 70-75 minút. Keď krásne naplní ošatku a je celé trasľavé na povrchu viem, že je hotové. Ak nechcete hneď po dokysnutí chlieb piecť, tak ho dajte na hodinu do mrazničky a potom ho nechajte v chladničke. Chcete ráno čerstvo upečený chlieb? Nechajte ho cez noc v chladničke a ráno už len pečte.

Pečenie: domáci chlieb z droždia

K samotnému pečeniu. Teraz budete potrebovať liatinový hrniec, zapekaciu misu z jenkého skla alebo nezerový hrniec s hrubým dnom a pokrievkou vhodnou do trúby. Vďaka pečeniu v hrnci získate krásnu chrumkavú kôrku. Chlieb upečiete aj bez hrnca, ale nebude to tak extra chrumkavý zážitok. Ak nič také doma nemáte, tak najlacnejšie zliatinové hrnce kúpite už aj za 30 eur, dokonca niektoré aj posmaltované. Liatina je lacná a vydrží skoro všetko.

Asi 40-30 (podľa vašej rúry) minút pred dokysnutím chleba zapnite rúru na 250 stupňov aj s hrncom, aby ste ho poriadne zohriali. Dávajte si pozor na popálenie, bude naozaj horúci, takže používajte rukavice, hromadu utierok a korkové podložky pod hniec, keď ho budete vyberať.

Pripravte si papier na pečenie, ktorému nastrihnite rohy a jemne ho pokrčte, aby lepšie držal tvar hrnca. Papier položte na nakysnuté cesto v ošatke, poriadne pridržte a spoločne otočte, aby papier bol na dne cesta. Všetko spolu opatrne šupnite do hrnca. Vyberte ošatku, utierku a chlieb zhora narežte alebo nastrihajte. Najbezpečnejšie sa mi osvedčilo stred chlebíka hlboko nastrihať. Vznikne tak vždy nejaký pekný abstraktný-rustikálny obrazec.

Hrniec aj s pokrievkou dajte do rúry a pečte na 250 stupňov 20 minút. Potom odoberte pokrievku. Chlieb by už mal byť pekne nafúknutý. Ďalej pečte na 250 stupňoch do chrumkava asi 20-25 minút. Tu už veľmi záleží na vašej trúbe, ak by chlieb u vás moc zvrchu tmavol, môžete teplotu znížiť na 220 stupňov a trúbu krátko vyvetrať. Alebo zoberte kúsok papiera na pečenie a zakryze končeky, ktoré najviac chytajú farbu v miestach nastrihania.

Čím častejšie tento chlieb pečiete, tým vám to lepšie pôjde. Chlieb nechajte poriadne vychladnúť a potom ho môžete krájať. Keď vám tento chlieb vyjde (čo by mal ak postupujete podľa receptu), môžete skúšať iné múky, pridať viac celozrnnej múky, viac vody, dlhšie nechať cesto oddychoavť a užiť si veľa zábavy s múkou a vodou.

Uskladnenie:

Chlieb skladujte dobre zabalený vo vrecku, aby nestvrdol. Odporúčam časti, ktoré nespotrebujete zamraziť. Ak vám aj kúsok stvrdne alebo kôrka už nebude dokonalo chrumkavá, stačí chlieb dobre pofŕkať vodou a znova piecť do chrumkava v trúbe vyhriatej na 150 stupňov.

Menší domáci chlieb z droždia:

Používam hrniec, ktorý má dĺžku asi 33 cm a objem skoro 7 litrov. Ak máte o niečo menší hrniec, stále to zvládne, ak máte však o dosť menší hrniec, pripravte si chlieb o niečo menší.

Na cca 750 g chlieb budete potrebovať:

Množstvo1 porcia
Príprava3 hodinyVarenie40 minútCelkovo3 hodiny 40 minút

Rozkvas:
 150 g vlažnej vody
 0,40 g sušeného droždia (1/8 ČL)alebo 1 g čerstvého droždia
 150 g hladkej pšeničnej múkyprípadne chlebová alebo manitoba múka
Chlieb:
 255 g vlažnej vody255 až 280 g
 2 g sušeného droždia ( 1/2 a 1/8 ČL)alebo 6 g čerstvého droždia
 350 g hladkej pšeničnej múkyprípadne chlebová alebo manitoba múka
 50 g celozrnnej špaldovej múkyalebo iná celozrnná múka
 10 g soli
 kukuričný škrob

NáročnosťZačiatočník
Ohodnoďte tento recept :)

 

Ingredients

Rozkvas:
 150 g vlažnej vody
 0,40 g sušeného droždia (1/8 ČL)alebo 1 g čerstvého droždia
 150 g hladkej pšeničnej múkyprípadne chlebová alebo manitoba múka
Chlieb:
 255 g vlažnej vody255 až 280 g
 2 g sušeného droždia ( 1/2 a 1/8 ČL)alebo 6 g čerstvého droždia
 350 g hladkej pšeničnej múkyprípadne chlebová alebo manitoba múka
 50 g celozrnnej špaldovej múkyalebo iná celozrnná múka
 10 g soli
 kukuričný škrob

Directions

Menší chlieb

Postupujte rovnako, ako pri väčšom chlebe. Na mojom instagrame nájdete aj celé video z prípravy.

Ak vás domáci chlieb bude baviť, skúste aj domácu pizzu.

biely chlieb z droždia pečený v hrnci
domáci chlieb z droždia a bez miesenia
skvelý chlieb bez kvásku z droždia

Tento blog môžete podporiť kúpou mojich kuchárok.

Podporte tento blog nakupom kucharok Slovegan

Príprava týchto je receptov je jednou z mojich obľúbených aktivít. Napriek tomu vyžaduje príprava každého takéhoto receptu hodiny času a množstvo surovín. Ak vám moje recepty chutia a chcete ich prípravu podporiť, môžete tak spraviť napríklad kúpou mojich kuchárok Slovegán na www.slovegan.sk


(Visited 132 156 times, 59 visits today)

20 Comments

  1. Julie 12. februára 2022 at 19:42

    Funguje krásně! Bublá před očima, kůrka perfektní. Akorát je světlý jak bageta uvnitř – dala jsem obyč hladkou a trochu špaldové celozrnné. Mám zkusit příště mouku chlebovou? Díky za recept, videa jsou super! :)

    Reply
    1. Surová dcérka 12. februára 2022 at 19:50

      Asi to bude s každou značkou múky trochu iné. Z mojej skúsenosti s chlebovou múkou nebude taký nadýchaný. Farbu vie ešte pridať dlhšia fermentácia, ale tá tiež uberie z toho, ako vyskočí :) Určite můžeš skušať rozne veci, ale na farbe až tak nezáleží. :)

      Reply
  2. Zuzana 13. februára 2022 at 13:41

    Ten chlebík je úžasný. Dnes som ho piekla. Ubrala som hladkej múky a dala som 150g špaldovej. Kôra je chrumkavá a s masielkom je mňam.

    Reply
    1. Surová dcérka 14. februára 2022 at 9:31

      To ma veľmi teší! :)

      Reply
  3. Eva 13. februára 2022 at 13:57

    Mohu se zeptat, ten rozkvas ve sklenici se na tu dobu 6-12 hodin uzavře víčkem napevno? Děkuji

    Reply
    1. Surová dcérka 13. februára 2022 at 22:27

      Ano, může sa zatvotiť. Ja ho nechávam prvých pár hodín len s priloženým viečkom, keď nechávam dlho kvasiť tak zatváram aby nezoschol z vrchu :)

      Reply
      1. Jana Baňáková 11. marca 2022 at 15:26

        Dobry den, je to trosku “ babračka “, ale ten vysledok stoji za ten cas Prave som dopiekla druhy krat, no vcera vecer som nestihla, tak som ho dala do chladnicky, bublinky same vychadzali z cesta, no nezdvihol sa ako ten prvy. Mozno som urobila niekde chybu, ale je fantasticky chrumkavy Dakujem za recept.

        Reply
        1. Surová dcérka 11. marca 2022 at 18:46

          Keď je chlieb dlho v chladničke tak už sa tak nezdvihne, mam rovnaku skusenost, ale stále je dobrý :) Na dlhé chladenie sú lepšie kváskové chleby, kvasnice už potom prekvasia. Som rada ze chutí!

          Reply
          1. Jana Baňáková 16. marca 2022 at 6:08

            Dakujem krasne za Vasu odpoved, myslela som si to a Vy ste mi to potvrdili. Musim teda zapracovat na casovom rozvrhu

  4. Míša 14. februára 2022 at 9:24

    Nakombinovala jsem hladkou, špaldovou a žitnou chlebovou mouku a přidala kmín a je úžasný !!! Děkuji !

    Reply
    1. Surová dcérka 14. februára 2022 at 9:31

      Som rada! Tiež chcem skúsiť ešte kmín alebo iné veci, keď sa prejeme klasiky :D

      Reply
      1. Lucia 25. júna 2022 at 13:37

        Dnes by som rada konecne skusila chlebik podla Teba, len dumam, kedze je dost horuco, kolko nechat kvasit rozkvas. O kolko musi narast? Alebo je nejaka ina pomocka, ako ho nenechat moc dlho alebo kratko kvasit? Dakujem :-)

        Reply
        1. Surová dcérka 27. júna 2022 at 8:18

          Ahoj, rozkvas môžeš vzdy nechat bežať dlho, to nie je ako pri ceste pred pečením, že by bol problém prekysnutie :) Takže skrátiť len finálne kysnutie pred pečením ak je veľmi teplo.

          Reply
    2. Renata 23. februára 2022 at 9:00

      Dobrý den, též jsem kombinovala hladkou mouku 270 g, chlebovou 200 g a 60 celozrnné žitné, přidala dvě lžičky kmínu – výborný. Byl lehce hutnější, více připomínal strukturou české chleby, chuťově výborný. Pozn. Moje babička přidávala též drcený fenykl.
      Moc děkuji za recept.

      Reply
    3. Darina Gabaj 22. januára 2024 at 20:29

      Dobrý večer, prosím nepamätám si odkiaľ mate tu formu na pečenie? Dakujem

      Reply
      1. Surová dcérka 29. januára 2024 at 10:37

        Dobrý večer, myslíte ošatku na kysnutie alebo pekáč v ktorom sa chlieb pečie? :) Ošatka je z kuchynských potrieb Orion a pekáč je liatinový Staub.

        Reply
  5. Míša 28. februára 2022 at 15:12

    Vy jste skvělá!!! A ten chleba úžasný! Moc vám děkuji za recept :)

    Reply
  6. Bibiána 6. novembra 2022 at 14:25

    Neviem, či to je tou fermentáciou rozkvasu, ale chlebík vyšiel úžasne!

    Reply
  7. Lucie Odvárková 1. januára 2023 at 19:20

    Dobrý den, dneska jsem poprvé vyzkoušela váš recept a vím , ze to nebude poprvé je skvělý , recept i chleba Dosud jsem pekla chléb jen v domácí pekárně, ale to není ono.
    K Vánocům jsem si přála ošatku na chleba a hrnec, tak jsem je hned vyzkoušela.
    Dělala jsem menší verzi, do památky jsme dala jen mouku a pekla v keramickém pekáči a povedl se na 100%
    Děkuji a přeji spoustu prima pečení

    Reply
  8. Magda 19. januára 2024 at 8:01

    Děkuji za recept, taktéž jsem vyzkoušela a vyšel krásně. Je světlejší, chuťově skvělý a kůrka křupavá. Určitě jsem nedělala naposledy.

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *