Spolupráca

Spolupráca so Surovou dcérkou?

Tento článok je ako pre firmy, ktoré by chceli spolupracovať, tak pre vás všetkých – čitateľov a sledovateľov. Aby bolo všetko jasné. Samozrejmou podmienkou pre spoluprácu so mnou je, aby produkt bol rastlinný, netestovaný na zvieratách (HCS certifikát pri kozmetike) a aby sa hodil do môjho obsahu. Na blogu nepropagujem cielene napríklad ani  značkový alkohol, akúkoľvek formu fajčenia či „fast fashion“ vyrobenú v nehumánnych podmienkach… Odmietam aj väčšinu spoluprác na doplnky stravy či diétne výrobky. 

Aj keď to nie sú veci, ktoré súvisia priamo s vegánstvom, ponuky dostávam rôzne a mám okrem zvierat aj ine zásady. Niekedy nazdieľam do noviniek víno, ktoré získalo vegan certifikát, lebo to už s vegánstvom súvisí, ale nie ako spoluprácu, len ako „vegan news“.

So spoluprácou ma môže ktokoľvek osloviť na: kovacova.ni@gmail.com či cez moje sociálne siete, ale je lepšie kontaktovať ma mailom.

Zo slovníčka:

Barter – firma pošle influencerovi svoje produkty zadarmo na recenziu alebo za iným účelom propagácie
Spolupráca – finančne ohodnotená spolupráca, na ktorej výstupe sa firma dohodla s influencerom
Affiliate – influencer dostáva malé percentá z predaja produktov, ktoré sa kúpia vďaka zľavovému kódu alebo linku, ktorý ponúka jeho sledovateľom
Influencer – bloger, youtuber, instagramer, ktorý má svojich sledovateľov

Odmietam spolupráce, kde by bolo podmienkou hovoriť len pozitívne o produkte. Odmietam spolupráce, kde by bolo podmienkou hovoriť negatívne o konkurenčnom produkte. Chcem mať voľnú ruku a podávať svoje subjektívne recenzie úprimne. Produkty reálne testujem dlhšiu dobu ak je to pri nich možné. Ak príde k situácií, že produkt sa mi naozaj nepáči – nechutí, tak spoluprácu ukončím a peniaze si nepýtam. Tak firma neplatí za negatívnu recenziu a ja sa necítim zle či pod tlakom. Svoj pravdivý názor na produkt môžem potom s vami zdieľať, keď sa naň pýtate atď. K ďalším veciam sa dostanem nižšie.

Barter

Ponúk na barter dostane asi každý influencer najviac. A vy ich dúfam tiež dobre poznáte a rozlišujete. Po rokoch už odmietam väčšinu a hlavne tie, ktoré by mi zobrali veľa času a nie sú tak zaujímavé. Ak firma chce za vec v hodnote 20 eur 3 posty na instagram a 10 stories, tak hovorím jasné nie. Ja viem cenu svojho času a svojich postov. Vyberám si bartre, ktoré nemajú šialené podmienky a ktoré sú pre mňa zaujímavé. Najradšej mám bartre, kde mi firma dáva absolútnu voľnosť – ak sa mi produkt zapáči,  hodí sa k mojej téme, rada ho spropagujem. Ak nie, tak nie. Ak ide o barter tak uvádzam, že som produkt dostala od firmy a po novom na instagrame uvidíte aj hashtag #barter.

Bartrov je teda viac, ale tu sú moje bartrové spolupráce, ktoré ma tešia:

Fabini
Lush
Etik Butik
Premium Brands (Sproud)
Lunter
The Choices CZ
Aero Films
Happy Power
Optimistic Foods
DNA Era

Tešia ma preto, že Yeme, Lush či Maria Nila sú značky, ktoré mám rada, veľmi mi vyhovujú, ľudia od nich sú skvelý, „žrala“ by som ich aj bez bartru. Je to radosť spolupracovať. Opäť ma k ničomu neviažu a jednoducho si budujeme vzťah. Tiež oceňujem, keď značky neposielajú barter naozaj každému a potom to lezie na nervy nie len fanúšikom, ale aj mňe ako blogerovi. Nechcem byť jedna zo sto.

Spolupráca

Vďaka plateným spoluprácam dokáže celá táto moja „vegan agenda“ fungovať. Vďaka jednej spolupráci viem vyrobiť viac obsahu, ktorý je podľa mojej chuti a dokážem sa influencerstvom viac menej živiť. Niekedy je to tažké a želela by som si, aby ma uživili len reklamy na youtube (Tie ktoré si necháte celé prehrať vo videu alebo na ne kliknete ma tiež sponzorujú, vďaka ak klikáte!) a nemusela by som iné spolupráce riešiť.

K podmienkam platenej spolupráce platí všetko, čo som napísala vyššie. Každú spoluprácu zvažujem veľmi individuálne a už som odmietla pár, pri ktorých mi to bolo ľúto, ale vegánska etika ma nepustila. Pre predstavu išlo napríklad o spoluprácu s lokálnou, ručne vyrábanou a krásnou módnou značkou, kde by som spolupracovala ako modelka s inými influencerkami. Bola by to fakt krásna spolupráca. Bohužiaľ materiály boli všade koža a hodváb, takže som odmietla. Snáď nabudúce. Rušila som aj spoluprácu s vegánskym proteinom, keď sa ukázalo, že obsahuje vitamín D živočíšneho pôvodu.

Komunikácia a jasné pravidlá sú pri spolupráci veľmi dôležité. Ja naozaj chcem uvádzať svoje pocity a postrehy, negatíva aj pozitíva. Aj keď je moja celková recenzia pozitívna, tak chcem uviest drobné nedostatky alebo veci, čo mne nevyhovovali, ak som také našla. Bohužiaľ sa mi stalo, že aj z pozitívnej recenzie značka nebola nadšená lebo som uviedla aj drobné mínusy.

Ak u mňa nájdete post či video s formulkou „vzniklo v spolupráci s XY“ alebo teda hashtag #spolupráca, tak ide o platenú spoluprácu. V infe pod videami nájdete tiež napísané, či je video spoluprácou. Niekedy pre istotu píšem, že video spoluprácou nie je, lebo sama od seba spomínam rôzne produkty.

Moje platené spolupráce za posledný rok sú napríklad:

Kaufland Slovensko
DM Drogéria
Garden Gourmet
Dr. Oetker
Alpro
Violife
Flora
Hellman’s
Garnier
The Vegetarian Butcher
Pro Veg Česko
Košík.cz
Ben&Jerry’s
Pukka Herbs
Minit
Magnum
Nurishh
Schmidt’s Cosmetics
Codex beauty
Maria Nila
100% Pure

Ani ja som v minulosti nebola v tomto dokonalá a neoznačovala všetko ako mala. Influenceri to nerobia, lebo by chceli klamať, ale skôr zo strachu, že klesnú vo vašich očiach – lebo sú platení za svoju prácu? Ktorú veľa ľudí za prácu ešte nepovažuje. Nechceme byť hejtovaní za to, že máme spolupráce. Nechceme byť ani hejtovaní za to, že ich neoznačujeme. Je to taký tenký ľad. Keď to viac ľudí bude príjmať ako bežné, tak budú influenceri správne spolupráce označovať. A keď budú influenceri viac ako chodiace reklamy na všetko, budú si vyberať dobrých partnerov, tak to skôr ľudia budú akceptovať a nebude im to vadiť.

Affiliate

Túto formu spolupráce robím najmenej. Asi len pár krát do roka. Mám svoje dlhodobé offiliate kódy či linky, ktoré niekedy uvidíte. Nerada propagujem nejaké kódy neustále. Verím, že kto ich chce využiť tak ich nájde a je zbytočné nimi stále otravovať.

Moje affiliate spolupráce a ako fungujú:

Martinus – od Martinusu nemám žiadnu zľavu, len linky ako tento na knihu Dr. Gregera, ktoré nájdete pri recenziách kníh. 
Aktin.cz/sk – cez môj odkaz nieškedy získate poštovné zdarma a prehľad o mojich obľúbených a overených produktoch.
Wolt – Táto donáška jedla, ktorú využívam v Prahe na vegan jedlo do práce ponúka kód každému. S mojim kódom získate 3x doručenie zdarma a ja tiež. Wolt kód je: SUROVADCERKA

Vybrala som si tieto značky, lebo ich poznám a viem, že sú kvalitné.
  Na Martinuse nakupujem knihy skoro od ich vzniku a páči sa mi ako to robia.

Keď som začala recenzovať knihy, sama som sa rozhodla, že chcem skúsiť partnerský program Martinusu. Z každého nákupu cez môj link dostanem pár percent. Takto viem cez rok doslova euro po eure našetriť peniaze, za ktoré si kúpim ďalšie knihy, ktoré pre vás potom recenzujem. Takže nejde o žiadne zarábanie, len si sponzorujem obsah, ktorý pre vás tvorím. Knihy milujem, takže toto je moja obľubená affiliate spolupráca.

Dúfam, že vám je teraz všetko jasné ak náhodou doteraz nebolo. Už sa o spoluprácach popísalo toho veľa a ja dúfam, že ste boli informovaní dostatočne. Ak vám niečo k utvoreniu celkového obrázku chýba, pýtajte sa!

Sama vyhľadávam veľa nových vegánskych produktov, ktoré chcem skusiť a ktoré má nadchnú. Nie každá značka na profile však znamená spoluprácu. Mám o novinky prirodzený záujem a príjmam aj vaše tipy na to, čo si mám kupiť a ochutnať.


Tento blog môžete podporiť kúpou mojich kuchárok.

Podporte tento blog nakupom kucharok Slovegan

Príprava týchto je receptov je jednou z mojich obľúbených aktivít. Napriek tomu vyžaduje príprava každého takéhoto receptu hodiny času a množstvo surovín. Ak vám moje recepty chutia a chcete ich prípravu podporiť, môžete tak spraviť napríklad kúpou mojich kuchárok Slovegán na www.slovegan.sk


(Visited 8 935 times, 2 visits today)