Krvný obraz vegána? Tak dobrý, že doktor nezistí, ako sa stravujete!

U doktora som nebola posledné 3 roky. Keď som cestovala po Ázii tak som nemyslela ani na zubára. Bola som  zdravá až na príležitostnú nádchu. Pred cestovaním, celé detstvo a pubertu, som mala málo železa – chudokrvnosť a nízky tlak. Nikdy sa to moc neriešilo, veď som nebola ešte vegán, jedla som mäso a všetko, čo sa doma navarilo. Teraz som bola prirodzene zvedavá, čo sa po roku a dvoch mesiacoch od zmeny stravovania zmenilo. Nečakala som žiadne „železné“ zázraky.

Na prehliadke u doktora: Krvný obraz vegána

Včera som bola na preventívnej prehliadke u mojej dlhoročnej pediatričky. Najskôr som sa dozvedela, že mám tlak v normále, už nie je nízky. Práca, stres, priateľ, no komu by to nezdvihlo nižky tlak do normálu! Naviac, všetky ostatné telesné funkcie sú tiež v poriadku. Špeciálnu pochvalu som dostala za to, že mám pravidelnú menštruáciu bez brania antikoncepcie. A fakt je, menštruácia by vám nemala dlhodobo zmiznúť zmenou stravy, je to varovný signál, že prijímate príliš málo energie. Hlavne ak dietujete, ale stáva sa to aj vegánom.

Keď som volala kvôli výsledok, pýtala som sa hneď na železo. A hodnoty mám v norme, žiadna anémia. Glukóza a sodík sú v norme napriek vysokému príjmu ovocia a prijímaniu sodíka skoro výhradne zo zeleniny. Vápnik mám aj bez mliečnych výrobkov.

Ostatné hodnoty sú tiež v norme, až na dve. Mám o pár stotín znížený cholesterol, čo vraj je tak malý rozdiel, že je to stále v poriadku. A mám zníženú hladinu močoviny (UREA) v krvi. Čo sa pri stravovaní, bez živočíšnych bielkovín a s vysokým obsahom vody, asi očakáva. Močovina vzniká hlavne zo živočíšnych bielkovín. Ani dostatok rastlinných bielkovín na tom nič nemení. Problém spôsobuje len zvýšená hladina močoviny, kedy nesprávne fungujú obličky. Takže všetko v poriadku.

V budúcnosti ma čakajú podrobnejšie testy kvôli vitamínu B12, ktorý skôr či neskôr budem suplementovať. Zatiaľ som však spokojná. Doktorka mi síce hladinu UREA znova skontrolovala, odporučila piť menej vody, ale nenapadlo ju, že sa možno stravujem inak. Zatiaľ jej to nepoviem. Možno pri ďalšej preventívnej prehliadke, keď budeme skúmať, prečo mám stále tak nízku hladinu močoviny v krvi…

Tu už sú výsledky :krvny obraz vegána krvný obraz vegána 2

Na prehliadke u zubárky:

Očakávala som, že hneď ako otvorím ústa, zubárka ma objedná na vŕtanie kazu. Vždy som bola to dieťa, ktoré malo kaz aj napriek čisteniu zubov. A môj brat nemal kaz, ani keď jeho kefka bývala vždy suchá a nepoužitá. Po tom, koľko banánov a sladkého ovocia som zjedla, som si bola istá, že niečo nájdeme. Minimálne tá bodka, čo mi zubárka našla pred rokmi, ktorú sme nemali čas vŕtať, už musela dospieť v kaz.

Zostala som prekvapená a potešená, keď mi zubárka oznámila, že žiadny kaz nemám. Nevidela žiadny naživo ani röntgenových snímkach. Nebudem hovoriť, že som si uzdravila nejaký kaz alebo bodku, surovou stravou. To nie je pravda. Naučila som sa, ale čistiť a preplachovať si zuby po každom jedle. Začala som sa o svoje zuby báť a starať lepšie ako kedy predtým. Nepoužívam skoro žiadnu zubnú pastu, stačí voda, dobrá jemná kefka, miswak – single kefka a medzizubná niť. Zmizli mi aj niektoré krvácajúce miesta v ďasne, jedno či dve však doteraz zostali. Tie budem ešte liečiť medzizubnou kefkou a čo najjemnejším čistením. Čisteniu treba venovať dostatok času, ak by sme nepracovali, necestovali a neriešili svoje životy v modernej spoločnosti, asi by sme značnú časť nášho času venovali čisteniu zubov, pleti a vlasov.

Keď dostanem krvné výsledky do ruky, určite ich zverejním. Dovtedy si dajte záležať a užite si vysoko sacharidovú ovocnú stravu, zdraviu naozaj neublíži! Takže na nejedenie mäsa zomriem možno až o ďalší rok!

Nikoleta

Moje ovocné zásoby na začiatok týždňa.
Moje ovocné zásoby na začiatok týždňa.

 


Tento blog môžete podporiť kúpou mojich kuchárok.

Podporte tento blog nakupom kucharok Slovegan

Príprava týchto je receptov je jednou z mojich obľúbených aktivít. Napriek tomu vyžaduje príprava každého takéhoto receptu hodiny času a množstvo surovín. Ak vám moje recepty chutia a chcete ich prípravu podporiť, môžete tak spraviť napríklad kúpou mojich kuchárok Slovegán na www.slovegan.sk


(Visited 3 519 times, 1 visits today)

1 Comment

  1. Pingback: Darujte krv a zistite aká je vaša skutočná krvná skupina! - Raw Mother&Daughter

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *