Veľmi často dostávam otázky k vlasom, hlavne čo s tým, ak padajú. Aké živiny doplňovať? Môže za vypadávanie vlasov rastlinná strava? V dnešnom blogu vám poviem aké sú možné príčiny a riešenia tento vlasovej tragédie.
1. Dôvody pre stratu vlasov sa líšia od človeku k človeku a nie vždy sú nevyhnutne spojené so stravou.
Asi jedna tretina všetkých mladších žien (vo veku pred menopauzou) sa stretne s vypadávaním vlasov v nejakom období života. Nie je to teda nič výnimočné. Vlasy nám vypadávajú denne. S tým ako starneme sa naše vlasy hlavne stenčujú. A ženy v menopauze môžu zaznamenať veľkú zmenu – rapídne stenčenie vlasov. Najväčšiu rolu hrá naša genetika. Niekto môže začať šedivieť tesne po 20 rokoch života, niekomu začne skôr stenčovanie vlasov.
2. Začali ste chudnúť? Aj chudnutie môže byť dôvodom pre vypadávanie vlasov.
Ak obmedzujete kalórie, skúste s tým prestať a sledovať, či sa zastaví aj vypadávanie vlasov. Príliš veľké obmedzovanie sa v jedle nie je pre zdravie nikdy pozitívne. Pri vegánstve ľudia často v začiatkoch podcenia veľkosť porcií a ani nevedia, že sa obmedzujú. práve toto môže byť častý dôvod, prečo sa vegánsky sťažujú na vlasy, jedia príliš málo a neuvedomujú si to.
3. Môže za to zinok?
Veľmi rozšírené je, že za vypadávanie vlasov môže nedostatok zinku. Avšak suplementovanie zinku neukázalo žiadne zmeny vo vypadávaní vlasov. Niektoré štúdie ale spojili nízku hladinu železa s vypadávaním vlasov u žien. Je teda možné, že nižšie hladiny železa nemusia podporovať ideálny rast vlasov. Esenciálna aminokyselina, lysín, hrá dôležitú úlohu pri vstrebávaní železa a zinku. Takže vegáni, ktorí nejedia dostatok strukovín, môžu mať práve nedostatok lysínu.
Podľa jednej štúdie, suplementovanie železa a suplementovanie lysínu v množstve 1.5-2 gramy na deň, zvýšilo zásoby železa a zmenšilo vypadávanie vlasov o polovicu.Iné suplementy, napríklad vitamínu E alebo kyseliny listovej zase môžu rast vlasov ovplyvniť nepriaznivo.
Ja odporúčam, že ak máte takýto problém, zapisujte si svoju stravu na web ako je napríklad cronometer.com, kde uvidíte živiny, ktoré asi získavate z jedla. Po nejakom čase zapisovania uvidíte, aké živiny vám chýbajú, či už je to železo, lysín, zinok alebo čokoľvek iné. Potom doplňujte podľa toho, čo viete, že potrebujete.
Pozrite si na túto tému celé video:
4. Zmenili ste ešte niečo okrem stravy?
Ak už ste zmenili svoju stravu na rastlinnú, tak ste možno aj zmenili šampón, skúšate no schampoo metódy, umývate sa menej často a snažíte sa byť šetrnejší k vlasom… Ak ste niečo zmenili, ak si vlasy zmývate menej často, tak to môže byť príčina, prečo sa vám zdá, že vám vlasy viac padajú. Ak ste sa zvykli zmývať každý deň, tak vám vlasy vypadávali viac postupne, ak zmeníte frekvenciu, tak vypadnú nárazovejšie. Neviem, či to dokážem slovne dosť dobre vysvetliť, ale dúfam že chápete, kam tým mierim.
5. Vypadávanie vlasov môže byť spojené s konkrétnym zdravotným problémom, napríklad problém so štítnou žľazou. Ak si myslíte, že vypadávanie vlasov je cez akúkoľvek prípustnú hranicu, naozaj nezvyčajne rapídne, je dobré navštíviť doktora či dermatológa.
Ak teda veríte tomu, že strácate viac vlasov ako bežne, určite zvážte ďalšie faktory. Chudnutie, príchod menopauzy, viac stresu, suplemetny vitamínu E a kyseliny listovej… Pozrite sa na svoje železo a na zmeny vo vašom sprchovom rituále.
Pre viac užitočných informácií k vegánskej strave si prečítajte knihu Vegan for Life, z ktorej som čerpala pri tomto blogu a kde sa dozviete všetko podstatné. Viac o knihe tu.