Kozmetické certifikáty, ktoré potrebujete poznať pri netestovanej kozmetike

Kozmetické certifikáty na vás teraz už pozerajú z každého obalu. S týmito 9 kozmetickými certifikátmi sa najčastejšie stretnete pri hľadaní etickejšej – netestovanej kozmetiky. Každý som čo najstručnejšie zhrnula a opísala tým, čo je z neho asi najdôležitejšie. Najdôležitejším certifikátom je HCS certifikát o testovaní na zvieratách. Je prísnejší ako legislatíva Európskej Únie, ktorá obsahuje nariadenie REACH, ktoré stále testovanie na zvieratách môže vyžadovať. Pri tejto certifikácií prebieha pravidelná kontrola narozdiel od všetkých ostatných. Netestovaním sa ďalej zaoberá PETA certifikáčia či VeganOK, ktorá tiež kontroluje, ale len náhodne a viac informácií k ich kontrolám zatiaľ nemám.

Ostatné certifikáty sa vám môžu zísť ak sa zaujímate o zloženie produktov – prírodné zložky, vegánske zloženie, udržateľné zdroje, žiadna ropa či palmový olej. Jeden produkt môže mať viaceré certifikáty. Pre vegánov odporúčam hľadať spojenie HCS a Vegan society certifikátu, kedže samotné HCS zloženie produktov nerieši. Zoznam vegánskej a netestovanej kozmetiky máme pre vás tiež a pravidelne ho osviežujeme novými kúskami, ktorú sa dajú u nás dostať.

 

HCS: HUMANE COSMETIC STANDARD
HHPS: Humane Household Products Standard

Najspoľahlivejší certifikát netestovania na zvieratách. Výsledné produkty ani zložky nesmú byť testované výrobcom ani na objednávku iným subjektom, výrobky nesmú byť vyvážané do Číny. Prebieha pravidelná kontrola, audit výrobcu každé 3 roky. HHPS sa vydáva pre chémiu do domácnosti.

VEGAN SOCIETY CERTIFIKÁT

Zaručuje vegánske zloženie a produkt bez GMO zložiek. Výrobca sa písomne zaväzuje, že produkt ani jeho zložky nie sú testované na zvieratách firmou ani treťou stranou, na ktorú má výrobca vplyv. Neprebieha žiadna kontrola u výrobcu.

CPK: CERTIFIKOVANÁ PRÍRODNÁ KOZMETIKA

Certifikácia pre prírodnú kozmetiku. Výrobok nesmie obsahovať: zložky z mŕtvych zvierat, umelé farbivá, vône a konzervačné látky, ropné produkty, GMO. Môže obsahovať látky z včelieho vosku a derivátov lanolinu (ovce). Výrobca nesmie používať suroviny, ktoré boli testované po 1. januári 2000  a vydáva čestné prehlásenie, neprebiehajú kontroly.

BDIH Standard

Nemecký certifikát prírodnej kozmetiky. Výrobok nesmie obsahovať látky z mŕtvych stavovcov a môže obsahovať látky produkované zvieratami (mlieko, med). Kozmetika nesmie obsahovať látky testované za zvieratách po 31.dec 1997, konečný produkt nesmie byť testovaný na zvieratách. Nevzťahuje sa na testy spravené treťou stranou, ktorá nejedná na objednávku výrobcu a nie je s výrobcom zmluvne viazaná. Nemusí prebiehať kontrola.


NaTrue

 

Druhý nemecký certifikát prírodnej kozmetiky. Výrobok nesmie obsahovať GMO, ropné produkty, žiadne umelé látky, látky z mŕtvych stavovcov. Samotný certifikát testovanie na zvieratách nerieši a nekontroluje. NaTrue vydalo vyhlásenie: Členovia NaTrue zásadne netestujú a nikdy netestovali zložky ani finálne produkty na zvieratách, pokiaľ to nevyžaduje zákon. kozmetické certifikáty

The Vegetarian Society

Certifikát zaručuje vegetariánske zloženie, bez obsahu mŕtvych zvierat, bez GMO. Produkty môžu obsahovať vajíčka len z voľného chovu. Produkty ani ich zložky nesmú byť testované na zvieratách, výrobca nesmie byť zadávateľom testov ani nakupovať zložky od spoločností, ktoré na zvieratách testujú alebo zadávajú testovanie na zvieratách. Neprebieha žiadna kontrola a Vegetarian society uprednostňuje pre certifikáciu firmy s HCS certifikátom.

VeganOK

Garantuje vegánske zloženie výrobku aj jeho balenia. Výrobok nesmie obsahovať palmový olej (ani s BIO, RSPO atď. certifikáciou) až na možnú výnimku pre olej so zaručene udržateľného zdroja od malých výrobcov. Výrobca sa zaväzuje, že s ohľadom na to, čo môže výrobca regulovať a ovplyvniť neboli vykonané žiadne testy a procedúry využívajúce zvieratá. VeganOk robí nezávislé náhodné kontroly produktov a postupov výrobcu.

PETA: Beauty Without Bunnies Program

Program propagujúci netestovanie na zvieratách od PETA, ktorá vydáva zoznam a logo pre značky, ktoré podpísali vyhlásenie o vierohodnosti alebo predložili vyhlásenie overujúce netestovanie na zvieratách. Značky sa zaväzujú, že nebudú testovať ani v budúcnosti. Neprebiehajú nezávislé kontroly. Pre značky, ktoré majú aj vegánske zloženie PETA vydáva logo „cruelty free and vegan“

EcoGarantie

Zameriava sa na ekologickosť a udržateľnosť produktov a ich balenia. Produkty nesmú obsahovať GMO a ropné produkty. Len konečný produkty nesmie byť testovaný na zvieratách. kozmetické certifikáty

Tento zoznam vznikol pre Vegánske Hody.


Tento blog môžete podporiť kúpou mojich kuchárok.

Podporte tento blog nakupom kucharok Slovegan

Príprava týchto je receptov je jednou z mojich obľúbených aktivít. Napriek tomu vyžaduje príprava každého takéhoto receptu hodiny času a množstvo surovín. Ak vám moje recepty chutia a chcete ich prípravu podporiť, môžete tak spraviť napríklad kúpou mojich kuchárok Slovegán na www.slovegan.sk


(Visited 3 245 times, 1 visits today)

1 Comment

  1. Pingback: Zoznam vegánskej a netestovanej kozmetiky - Raw Mother&Daughter

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *