Naomi BioCosmetics: Prvá Slovenská značka s HCS certifikátom

Naomi BioCosmetics je, ako názor prezrádza, bio ale aj vegánska kozmetika, netestovaná na zvieratách. Získala certifikáty – VEGAN, HCS, CPK BIO. Je prvou Slovenskou značkou, ktorá získala Humane Cosmetics Standard (HCS) ceritifkát. Práve k tomu, ako získali certifikát som Martine Hadidom, majiteľke značky Naomi BioCosmetics, položila pár otázok.

HCS je výnimočný v tom, že zaručuje, že celá dodávateľská sieť výrobcu netestuje na zvieratách. Takže nie je testovaný ani finálny produkt, ani žiadna jeho zložka a žiaden dodávateľ nemôže testovať, ani iné zložky pre iné značky kdekoľvek po svete. Ani v rámci nariadenia REACH, kedy EÚ ešte povoľuje testy chemických látok na zvieratách. Produkty sa nemôžu ani predávať v Číne, kde je stále určité testovanie na zvieratách povolené a vyžadované. HCS certifikát vydáva Európska koálícia za ukončenie pokusov na zvieratách (ECEAE). Viac o netestovanej kozmetike.

Prečo a kedy si sa rozhodla, že chceš získať HCS certifikát? 

Bolo to v pláne hneď od začiatku vývoja produktov a kreovania značky. Celá rodina sme vegáni, takže o tento certifikát som sa usilovala od začiatku. Musela som starostlivo vyberať dodávateľov a už vopred myslieť na to či budú spĺňať všetky potrebné kritériá. Ak by som sa totiž rozhodla pre certifikáciu neskôr, bolo by to ťažšie, nakoľko by sme mohli mať vo výrobku surovinu, ktorá síce nie je testovaná na zvieratách, ale daný dodávateľ testuje iné látky a už by certifikácia neprešla.

Musím však povedať, že to nebolo ľahké sa k nej dopracovať. Prvá výroba produktov ešte toto označenie HCS nemala, nakoľko sme stále
vybavovali „papiere a byrokraciu“. Zloženie našich produktov je veľmi bohaté a hlavne z celého sveta. Takže bola bohatá aj celá agenda a preukazovanie. Kontrola náročnejšia a zdĺhavejšia. Certifikáciu sme získali až k druhej výrobe produktov.

Naomi BioCosmetics

Na Slovensku priamo Leapping Bunny program od ECEAE nepôsobí. Na akú organizáciu si sa obrátila, aby si ho získala? 

U nás to pre ECEAE zastrešuje česká Sloboda zvierat.

Aké boli podmienky, ktoré ste museli splniť ako firma? Aké doklady, výpisy a prehlásenia ste museli mať? 

Bolo toho neúrekom. Pravdupovediac už si ani nespomínam, čo presne všetko to zahŕňalo, ale hlavne sa jednalo o prehlásenia od každého jedného dodávateľa, že netestuje na zvieratách naše suroviny, ale, ani ďalšie iné. Zároveň rôzne relevantné podklady k tomu, ktoré to dokazovali.

Samozrejme tieto prvotné kontroly neboli prvé a posledné – upozornili nás, že v pravidelných intervaloch budú vykonávané kontroly a audity, ktoré budú sledovať či sa medzičasom niečo nezmenilo. Či sme nevymenili dodávateľa alebo ako firma neupustili od vysokých štandardov, ktoré me si zacielili. Občasným auditom sa nevyhnú ani naši dodávatelia.

naomi bio cosmetics

Sú vaši dodávatelia surovín na Slovensku? Ako vnímali certifikáciu? 

Máme dodávateľov z celého sveta. Niektorí s tým nemali absolútne žiadny problém a ochotne spolupracovali, no pre väčšinu z nich
to bolo dosť obťažujúce a vypracovanie dokumentácie im zabralo pomerne veľa času.

Riešilo sa pri certifikácií aj zloženie produktov? HCS certifikát nezaručuje vegánske zloženie, získavajú ho aj značky, ktoré vegan nie sú, ale existuje tam nejaké pravidlo? 

My sme vegánske zloženie mali od začiatku, takže nám nebolo nič vytknuté ani sme sa o tom veľmi nerozprávali. Mám však pocit, že ak zloženie nie je 100% vegánske tak sa posudzuje to zloženie individuálne a myslím, že by kozmetika nemala presahovať nejaké percento živočíšnych látok, – ale toto naozaj neviem s úplnou istotou nakoľko som sa na to neupriamovala, keďže naše zloženie je 100% prírodné a rastlinné.

Koľko času zabralo zhromaždenie podkladov a koľko ste čakali na výsledok – či ste získali HCS certifikát?

Mohlo to trvať rok, možno niečo cez rok. Najťažšie bolo zhromaždenie podkladov, potom to už išlo celkom rýchlo.

Podľa mojich informácií sa za certifikát u nás neplatí (Bezplatný pre Slovensko a Česko, podmienky sa, ale pre krajiny líšia). Platí sa len za audit, ktorý raz za 3 roky firma podstúpi, aby sa zistilo či je stále netestovaná. Mali ste v Naomi BioCosmetics s certifikátom nejaké finančné náklady. Koľko vás vyjde audit? 

Áno, v tomto prípade sme naozaj nič neplatili, na začiatku je to zdarma, platí sa až za následné audity, tie nás ešte čakajú takže k sume sa neviem vyjadriť. Nejakú orientačnú sumu mi síce spomínali, no môže sa meniť, nie je fixná. (pozn. orientačnú sumu ešte zistujeme a potom ju doplníme do textu, pre čo najlepšie info.)

naomi biocosmetics

Viete, ako bude prebiehať kontrola a aké veci – doklady sa budú znova kontrolovať?

Z doposiaľ získaných informácií sa bude kontrolovať opäť všetko. Celá dokumentácia, ktorú sme zhromaždili na začiatku, bude musieť byť opäť zhromaždená s aktuálnymi dátumami.

Má certifikát nejakú dobu platnosti? Kedy ho treba obnoviť? Alebo sa obnovuje po každom audite raz za 3 roky?

Certifikát sa obnovuje každý rok. Mesiac pred jeho koncom platnosti ECEAE posiela žiadosť o obnovenie. Takže sa takto bude obnovovať každý rok, pokiaľ nenastane nejaký problém.

Väčšinou počujem firmy vyhovárať sa, že nemajú HCS, lebo nemajú na to peniaze alebo je to príliš náročné a nemajú kapacitu zohnať všetky podklady. Ako to vnímaš ty? Ako veľmi náročné pre teba bolo všetko vybaviť? Bola komunikácia s vydavateľom certifikátu dobrá?

Nemôžem sa sťažovať, komunikácia bola naozaj v poriadku, ale zháňanie podkladov je naozaj náročné a hlavne pre väčšinu dodávateľov je to obťažujúce a nie každý bol z toho nadšený, predsa len – práca na viac. Čo sa týka financií, u niektorých výrobcov možno aj to hrá rolu. Keď to porovnám s VEGAN certifikáciou, stále to vychádza lacnejšie. Vegan sa totiž platí každý rok v pomerne vysokých sumách.

Naomi BioCosmetics je prírodná kozmetika, čím je ešte výnimočná?

Značku sme pomenovali po dcérke NAOMI – takže je to taká srdcovka, do ktorej dávame a vkladáme len a len to najlepšie. Sme jediná Slovenská značka, ktorá má dohromady HCS, Vegan a CPK certifikát. Každý jeden produkt má unikátne prírodné zloženie, všetky produkty spája extrakt z pravého červeného kórejského ženšenu, 24- karátové zlato a prírodné kmeňové bunky z kostihoja lekárskeho.

Ak sa pozrieš na náš web, pri každom produkte máme preložené zloženie – každý produkt má veľké množstvo ďalších aktívnych látok, a preto je naša kozmetika nielen prírodná, ale aj funkčná. Je aj výživnejšia a hlavne „nerobí nás závislými na kozmetickom priemysle“ – po osprchovaní nepotrebujeme kilo telového mlieka, pretože nás sprcháč vysušil, pokožka je hydratovaná a krásne jemná… Taktiež počas dňa sa nepotrebujeme 10 krát prekrémovať, pretože nám krém sťahuje pleť. Po zmytí vlasov šampónom nám netreba 10 ďalších prostriedkov na výživu a ochranu.

Naomi BioCosmetics

Naomi BioCosmetics neobsahuje žiadne alergény, syntetické parfémy či minerálny olej, silikóny ani parabény. Máme špeciálne testy aj na veľmi citlivú pleť, a taktiež na používanie v okolí očí.  Naše produkty očné okolie nedráždia a majú k tomu patričné testy.

Všetky produkty sú plnené výhradne linkami – žiadne ručné plnenie, lebo pri ručnom plnení sa stretáva produkt s kyslíkom a pokiaľ tam nie sú konzervanty, jeho záruka by rozhodne nemala byť veľmi dlhá. Keďže chceme byť prírodný a bez konzervantov, plníme linkami a žiadny náš produkt nie je možné naberať prstom. Na pleťové krémy využívame špeciálne airless obaly, ktoré vytlačia krém takmer bezozvyšku a hlavne sa nemôže stať, že sa do produktu zanesie nejaká baktéria či nečistota. Všetky obaly sú recyklovateľné.

Kde sa dá Naomi BioCosmetics kúpiť okrem vášho e-shopu? 

Naše produkty sú dostupné v DM drogériách a 101 drogériách – po novom už aj v internetovej lekárni Dr. Max. Z e-shopu posielame produktu po Slovensku, ale aj do Česka. Chceme sa dostať aj do kamenných obchodov DM v Česku. Produktové portfólio nám čoskoro vzrastie až na cca 45-50 produktov – už teraz máme vyvinuté nové rady, na ktoré sa môžete tešiť.

Ďakujem Martine z Naomi BioCosmetics za odpovede. Dúfam, že vám blog pomohol viac porozumieť HCS certifikácií, zodpovedal vaše otázky a možno ďalšie značky inšpiroval k certifikovaniu. Sama som dostala niektoré produkty od Naomi BioCosmetics na skúšku. Dám vám vedieť ako mi vyhovujú. 


Tento blog môžete podporiť kúpou mojich kuchárok.

Podporte tento blog nakupom kucharok Slovegan

Príprava týchto je receptov je jednou z mojich obľúbených aktivít. Napriek tomu vyžaduje príprava každého takéhoto receptu hodiny času a množstvo surovín. Ak vám moje recepty chutia a chcete ich prípravu podporiť, môžete tak spraviť napríklad kúpou mojich kuchárok Slovegán na www.slovegan.sk


(Visited 3 401 times, 1 visits today)

1 Comment

  1. Ivan 4. augusta 2020 at 13:10

    Kde na Slovensku sa kozmetika vyrába ?

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *