Ako ušetriť na vegan strave? 5 tipov

Je vegánska strava drahá? Nie, strava môže byť tak drahá ako jej to dovolíte. Môžete míňať 600 eur alebo 100 eur za mesiac. V lete často aj menej. Takže ako ušetriť na vegan strave? Tu sú moje tipy, ktoré používam na Slovensku alebo v zahraničí.

1. Kupujem základné potraviny.

Ak si varíte zo základných surovín a nekupujete drahšie vegánske polotovary dokážete ušetriť najviac. Nepotrebujete drahšie vegánske sladkosti, syry, jogurty. Stačia vám základné suroviny ako sú obilniny, strukoviny, zelenina, ovocie, semienka, oriešky, nejaké tofu, nátierky, ktoré sú stále cenovo dostupné. Drahšie veci a polotovary ako vegan rybie prsty väčšinou vo vašej strave nie sú nutnosť.

Môžete skúsiť nakupovať vo veľkých množstvách. 20kg basmati ryže sa neskazí a vždy využije. A môžete hľadať aj obchody „bez obalu“ kde ušetríte na obaloch, tie však nie sú ešte všade, ale šetria naviac aj prírodu od plastov. Ako ušetriť.

2. Kupujte sezónne.

Ak je práve sezóna jahôd, hrášku, mladých strukov, tekvíc… Tak kupujte keď sú tieto veci sezónne a lacnejšie. Prispôsobujte svoje recepty tomu dostupnému a ušetríte. takto sa vám podarí nakupovať aj viac lokálne, čo je opäť výhra pre prírodu aj lokálnych pestovateľov.

3. Pozerajte sa po zľavách v supermarketoch.

Je rozdiel kúpiť trs banánov za skoro dve eurá alebo za 70centov.

Niektoré supermarkety majú pravidelné zľavy na ovocie a zeleninu. Napríklad Kaufland má každý večer pred zatvorením výrazné zľavy na ovozel. Niekedy tam nájdete banány za 15 centov za kg. Takto to fungovalo kým som žila v Bratislave.

ako ušetriť

V zahraničí som zase oslovila priamo supermarket s tým, že ak majú nejaké zrelé ovocie, ktoré už sa nepredáva (lebo ľudia kupujú len pekne nezrele kúsky a mne bodkované banány nevadia, práve naopak…), mohla by som ho odkúpiť za nižšiu cenu. Vždy je na mieste sa spýtať a zistiť ako  by ste mohli znížiť množstvo vyhodeného jedla z obchodov.

Najčastejšie sa ale treba pozrieť do letákov, ktoré k vám možno chodia z obchodov a zistiť kde sú práve zľavy. Ja na takéto zľavy používam dohliadac.sk, kde máte všetky tieto zľavy z letákov a vyfiltrujete si aké potraviny vás zaujímajú a vždy budete vedieť, kde je na ne zľava.

4. Nakupujem aj cez internet.

 Rôzne špeciálne potraviny ako chia semienka, oriešky, vitamíny B12 a iné suplementy, vegánska kozmetika… To často nájdete lacnejšie pri nákupe cez internet. Pri nákupe cez internet môžete niekedy využiť aj  cash back, teda vrátenie nejakých peňazí z nákupu. Ak si napríklad objednávate dobroty od Powerology či kozmetiku od Babičkina záhrada, môžete na nákupe ušetriť cez www.tipli.sk, ktorý dáva najväčšie percentá  z nákupu na Slovensku a je samozrejme zadarmo. Po nákupe sa vám na vaše konto pripíšu peniaze z nákupu a tie si môžete poslať na účet už od je jedného centu, teda bez minimálnej výšky. Ak si chcete cez internet kúpiť nový mixér, bio potraviny, doplnky stravy, tak cash back!

5. Záhrady, susedia, známy… 

V lete ušetríme najviac peňazí na tom, že si pestujeme vlastnú zeleninu a aj ovocie sa niekedy podarí, keď nezmrzne.  Ak nemáte záhrady, možno máte balkón a aspoň niečo si môžete pestovať v byte. my berieme veľa ovocia aj od susedov a známych, ktorí ho nevyužijú. Takže rozhodte siete a zistite, kto v okolí ma nadbytok. Ako ušetriť.

Ešte viac tipov od fanúšikov na youtube si môžete pozrieť v komentároch tu. 

 


Tento blog môžete podporiť kúpou mojich kuchárok.

Podporte tento blog nakupom kucharok Slovegan

Príprava týchto je receptov je jednou z mojich obľúbených aktivít. Napriek tomu vyžaduje príprava každého takéhoto receptu hodiny času a množstvo surovín. Ak vám moje recepty chutia a chcete ich prípravu podporiť, môžete tak spraviť napríklad kúpou mojich kuchárok Slovegán na www.slovegan.sk


(Visited 5 133 times, 1 visits today)

2 Comments

 1. Jana 28. apríla 2017 at 10:49

  Skvelý článok a užitočné rady. Vegánska strava je niekedy naozaj drahá, oplatí sa šetriť…
  Inak cashback od Tipli využívam pri svojich nákupoch pravidelne, môžem tiež len odporučiť! :-)

  Reply
 2. Lucia Perušková 15. mája 2017 at 13:40

  Super článok :) A Tipli používam aj ja! Konečne ušetriím aspoň pár eur z mojich nákupov.

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *