Vegánstvo v tehotenstve: Aké vitamíny treba doplňovať?

Vegánstvo v tehotenstve je téma opradená mýtmi, strašidelnými historkami a nedôverou. Krátko po tom, čo som sa stala vegánkou bol nado mnou vynesený súd, že nebudem schopná mať deti – povedala mi to skoro doštudovaná doktorka v diskusii na sociálnej sieti. Tam nájdete najviac odborníkov. Takže samozrejme, ak nejaká vegánka už otehotnie, aspoň dieťa musí byť v ohrození života.

Realita v ktorej sa pohybujem je odlišná. Zdravé deti zdravých vegánskych a vegetariánskych mám s bezproblémovým tehotenstvom sa objavujú už aj na Slovensku. Preto  som chcela spraviť rozhovor s mojou kamarátkou Sabi, ktorá s vegánstvom začínala po 6 rokoch vegetariánstva a práve v čase, keď otehotnela. Pozrite si celý rozhovor na našou youtube:

Nie len vegánstvo v tehotenstve sa musí robiť správne. Každá strava sa musí robiť v tehotenstve správne. Ak sa mamička stará do podrobna o to, čo potrebuje a chce dodržať denné dávky, tak je to taká istá úloha, len mamička siahne po iných riešeniach. Bolo jasné, že kedže naša strava a voda je čistá – hygienická, chýbať bude vitamín B12, ktorý by mali časom doplňovať všetci vegáni a v tehotenstve  s ním váhať netreba. Ako vám povie Sabi, aj ďalšie vitamíny skupiny B ako B9 treba mať pri každom tehotenstve pod kontrolou.

A ak sa počas tehotenstva nedostanete dostatočne na slnko, čo sa v zimných mesiacoh na Slovensku ani nedá. Vitamín D je užitočný doplnok. Väčšinou jeho zásoby dosiahnú minimum v prvých mesiacoch roka ako u všežravcov tak vegánov.

vegánstvo v tehotenstve
Ak máte ďalšie otázky o tehotenstve a vegánstve, pýtajte sa. Ja žiadne tehotenstvo a deti neplánujem, ale rada by som sa venovala aj vegánskym mačkám. Ak poznáte vegánske mačky, psy, ktoré by ma nechali nazrieť do ich misiek, napíšte mi na mojom facebooku alebo na mail.  


Tento blog môžete podporiť kúpou mojich kuchárok.

Podporte tento blog nakupom kucharok Slovegan

Príprava týchto je receptov je jednou z mojich obľúbených aktivít. Napriek tomu vyžaduje príprava každého takéhoto receptu hodiny času a množstvo surovín. Ak vám moje recepty chutia a chcete ich prípravu podporiť, môžete tak spraviť napríklad kúpou mojich kuchárok Slovegán na www.slovegan.sk


(Visited 1 225 times, 1 visits today)

1 Comment

  1. Lenka 30. januára 2016 at 20:42

    Ahoj Niky, ďakujem za super video, kt. ma inšpiroval a pošlem ho ďalej mojej nevegánskej polovičke, aby sa nebál, keď budeme raz plánovať bábätko :) RAZ :) Ale nesúhlasím s veganskými mačkami, mačky su masozravce, a tie maju jest vyrobky z masa nie nejakych vegan nahrad- aj whiskas ma dostatok vyzivovych tabulkovych hodnot, ale je to shit a macka cim skor zahynie skor na zlyhanie obličiek, močové kamene atd, nemenme, to, čo nemá byť menené, nerobme sa bohmi, keď nie sme nimi :)

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *