Nemáš pevnú vôľu? Nevadí, jesť zdravšie dokážeš aj tak!

Začala si jesť zdravšie, no nerobíš si veľké nádeje. Dôvod? Ty jednoducho nemáš pevnú vôľu a tak vieš, že skôr či neskôr neodoláš a zješ niečo nezdravé. Nebolo by to po prvýkrát. Teda ani po druhýkrát. Možno, ak by si mala kamošku, ktorá by ťa v tom podporila, ktorá by ťa motivovala a ktorá by dokonca začala spolu s tebou – tak by to oveľa ľahšie. Sama to však nezvládneš, pretože ty nemáš pevnú vôľu.

Lenže, čo ak pevnú vôľu vôbec nepotrebuješ?

Naozaj.

Poznám totiž niečo, čo je dôležitejšie ako pevná vôľa a má moc zmeniť ti život (nepreháňam). Je to tvoje prostredie.

1

Kvôli zjednodušeniu si pod prostredím predstav priestor, v ktorom žiješ – teda buď dom, byt alebo intrák – a všetko, čo sa v nich nachádza. Čo je na prostredí také dôležité? Povedzme, že tvoje prostredie je teraz nastavené na činnosti, ktoré zvykneš robiť pravidelne.

Napríklad:

Vstávaš o siedmej ráno a tvoj budík je teda nastavený na 7:00. Chceš to ale zmeniť a začať vstávať o šiestej. Čo sa však stane, ak nezmeníš nastavenie budíka na nový čas – teda 6:00?

Bude ťa aj naďalej zobúdzať o siedmej. Ostane nastavený proti tvojím novým zmenám a preto sa ti nebude dariť vstávať skôr.V tomto prípade môžeme povedať, že prostredie (budík) je nastavené na zlyhanie (čas 7:00), a preto ti nová zmena (vstávanie o 6:00) nevychádza.

 To isté platí aj keď sa snažíš zmeniť svoje jedlá a jesť zdravšie. Svoje prostredie máš teraz nastavené na jedlá, ktoré zvykneš jesť pravidelne. Ak chceš jesť zdravšie, ale nezmeníš aj svoje prostredie (svoj budík), ostane nastavené na staré jedlá a skôr, či neskôr sa k nim vrátiš.

Takže, už vieš, že tvoje prostredie nebolo správne nastavené a preto bojovalo proti tebe. Ako to však vyzerá, ak si nastavíš prostredie lepšie? Poďme sa na to pozrieť:

Predstav si na chvíľu niekoho, komu sa v zmenách celkom darí – napríklad fitnesku. Vieš, že pravidelne cvičí a snaží sa jesť zdravšie – ale ako to, že prekoná samú seba a odolá všetkému nezdravému jedlu?

Povieš si: Vie niečo, čo ja nie? Má silu vôle ako tibetský mních? Je snáď čarodejnicou?

Nepoznám všetky fitnesky, ale väčšina z nich nečaruje. To, čo jej pomáha (respektíve nebráni) v jej zmenách – je jej prostredie. Myslíš si, že žije v krajine čokolády? Že príde unavená domov a uvidí toto:
jesť zdravšie

Že hrdo odolá všetkým sladkostiam a nezdravým pokušeniam? Samozrejme že nie! Príde domov unavená tak ako ty. Rovnako ako ty – ani ona už nemá síl odolávať zmrzline a pripravovať si niečo zdravšie.

To však ani nemusí – ONA už pripravená je:

jesť zdravšie

Nastavila si to doma tak, že žiť a jesť zdravo je len prirodzenou reakciou na jej prostredie. Príde unavená domov a:

Je smädná? – Na stole ju čaká pohár vody, kofolu u nej nenájdeš. Musela by si ju ísť kúpiť, a tak len reaguje na prostredie a vypije to, čo už doma má – teda vodu.

4
Je hladná? – V chladničke má pripravenú večeru, stačí ju len ohriať. Čipsy doma nemá, a tak zase iba reaguje na prostredie a vyberie si tú ľahšiu možnosť – teda ohreje si večeru.

DSC_0273
Má chuť na sladké?
– Aj to už vyriešila. Naučila sa jednoduchý a rýchly recept na niečo sladké, čo nezničí jej snahu. Všetky suroviny na prípravu má prichystané na jednom mieste. Sladkosti by musela ísť nakúpiť, a tak znova len reaguje na prostredie a pripraví si svoj ľahký recept.

jesť zdravšie

Jasné, že má aj svoju motiváciu, ktorá ju poháňa vpred. Bez nej by to asi nerobila. Ale tú máš predsa aj ty. Inak by si teraz nečítala moje slová.

Rozdielom medzi vami však je, že ona si svoje prostredie zariadila úplne inak:

 • Veci, ktoré podporujú jej zmenu uložila na viditeľné a ľahko dostupné miesta (nie sú ukryté) – ovocie v košíku na stole, zelenina uložená na kuchynskej linke, džbán s vodou v obývačke, fľaša s vodou v izbe pri stole, bežecká obuv pri dverách, obľúbené recepty na ploche notebooku a tak ďalej.
 • Naopak veci, ktoré jej zmenu komplikujú vyhodila alebo odložila do vrchných poličiek, kde nie sú na očiach.

Vidíš? Nie sú v tom čary. Ak by mala doma sladkosti, neodolala by. Nie je lepšia ako ty. Neznamená to, že sa snaží viac ako ty. Len zmenila svoje prostredie a tým výrazne podporila svoje zmeny.

Vieš čo, predsa len trochu čarodejnicou je. Tu sú jej kúzla:

7

8

V príkladoch ti síce hovorím len o sladkostiach, čipsoch, koláčoch a čokoláde, ale mám namysli všetky jedlá a suroviny, ktoré jedávať už nechceš. Funguje to na všetky jedlá.

Čo na to povieš? V správne nastavenom prostredí, už nie je také ťažké odolávať pokušeniam – pretože tam žiadne nie sú. Naopak v tomto prostredí budeš jesť zdravo – pretože je to vlastne jediná možnosť. Tak, ako u fitnesky doma. Nás ale fitneska až tak nezaujíma. Zaujíma nás tvoj život a tvoje prostredie, nie jej.

Preto sa teraz rozhliadni a spýtaj samej seba:

 • Ako je nastavené moje prostredie? 
 • Ktoré jedlá sú viditeľné a majú svoje kráľovské miesto v mojej kuchyni?
 • Ktoré sú naopak schované vzadu a čakajú na koniec záruky? 
 • Ktoré potraviny, čo chcem jedávať, tam chýbajú?

To všetko sa ale dá zmeniť. Ak chceš nastaviť svoje prostredie lepšie, navrhujem ti toto:

KROK #1: Vezmi si papier a napíš si činnosti, ktoré chceš robiť pravidelne. Napríklad:

 • chcem jesť viac zeleniny
 • chcem jesť viac ovocia
 • chcem piť viac čistej vody
 • chcem si pripravovať zdravšie jedlá
 • chcem jedávať zdravšie jedlá
 • chcem jedávať pravidelne

KROK #2: Polož si otázku: Ako by som si mohla nastaviť prostredie na činnosti z KROKU 1? Napíš si aspoň 10 svojich nápadov ako jesť zdravšie.

Mám pre teba aj pár svojich tipov:

 • vytvoriť si nákupný zoznam potravín (položiť ho na viditeľné miesto) a pred nákupom si z neho opísať na papier to, čo už doma nie je
 • vybrať poháru s vodou stále miesto, kde bude položený (najlepšie na dosah tvojej ruky)
 • naplniť džbán alebo fľašu vodou a nájsť im stále miesto (neďaleko od pohára)
 • nakúpiť veľa ovocia a zeleniny a uložiť ich na viditeľné miesto

KROK #3: Vezmi si druhý papier, prejdi sa po dome/byte a všímaj si všetky potraviny, ktoré ti bránia jesť zdravšie. Zapíš ich, ak:

 • sú hneď viditeľné (cukríky v miske na stole, kola na kuchynskej linke,…)
 • alebo sú veľmi ľahko dostupné (čipsy na spodnej poličke v skrinke, čokoláda v prvej zásuvke položená navrchu…)
 • alebo ťa zvyknú najviac pokúšať (koláče v chladničke, zmrzlina v mrazničke,…)

KROK #4: Ku každej potravine si napíš, čo s ňou chceš urobiť:

 • tie najhoršie nemilosrdne vyhodiť a už nekupovať
 • tie, ktoré chceš obmedziť – môžeš skryť alebo odložiť na ťažšie dostupné miesta (skutočne to pomôže)

KROK #5: Polož si tieto papiere na viditeľné miesto a zakaždým, ak budeš mať chuť niečo zmeniť – vyber si niečo zo zoznamu a zmeň to, vyhoď to, uprav to, schovaj to, vylej to – buď kreatívna.

KROK #6: Začni teraz – vyber si niečo zo zoznamu a urob jednu (hoci malú) zmenu v tvojom prostredí.

Nastav si svoje prostredie na činnosti, ktoré chceš robiť, na jedlá, ktoré chceš jedávať a na ďalšie zdravé zmeny, ktoré si chceš pridať do svojho života. Jesť zdravšie dokážeš! Urob to a žiť zdravšie bude len prirodzenou reakciou na tvoje prostredie. Bolo toho veľa,  ale môžeš mi urobiť malú láskavosť? Napíš mi do komentov, čo ťa najviac zaujalo. Buď konkrétna. Rád si tiež prečítam aj o tom, čo sa ti v tvojom prostredí podarilo zmeniť. Držím palce.


Autor: Martin Toth
Martin založil stránku Chcem, aby si TY bola FIT, kde pomáha mladým ženám začať pravidelne cvičiť, zdravšie jesť a postupne dosahovať svoje sny. To všetko tak, aby to naozaj zvládli. Nie je však fitnes trénerom a ani nezostavuje tréningové plány. Má iný prístup. Zameriava sa na vytváranie nových zvykov.


 


Tento blog môžete podporiť kúpou mojich kuchárok.

Podporte tento blog nakupom kucharok Slovegan

Príprava týchto je receptov je jednou z mojich obľúbených aktivít. Napriek tomu vyžaduje príprava každého takéhoto receptu hodiny času a množstvo surovín. Ak vám moje recepty chutia a chcete ich prípravu podporiť, môžete tak spraviť napríklad kúpou mojich kuchárok Slovegán na www.slovegan.sk


(Visited 759 times, 1 visits today)

3 Comments

 1. Aneta 12. februára 2016 at 23:14

  Vubec me nenapadlo, ze clanek bude o tomto, spis jsem si rikala, dalsi clanek, ktery nebude zohlednovat ty, co tu silnou vuli opravdu nemaji (nebo nevi, kde ji hledat) :) byla jsem moc prijemne potesena, ze jsem se zminilo, timto pohledem na vec se urcite inspiruji!:) dekuji za nakopnuti

  Reply
  1. Martin 13. februára 2016 at 17:49

   Ahoj Aneta, som rád, že ťa článok inšpiroval. Na prostredí je skvelé aj to, že ho stačí nastaviť raz a bude ti prinášať výsledky dlhodobo. ;)

   Reply
 2. She is apples 27. júla 2017 at 11:13

  Zaujímavý a veľmi inšpiratívny článok :) Osobne mám problém, nie len s vlastnou vôľou (i keď aj tá niekedy pokulháva) ale aj s okolím a neustálim pocitom, že ak človek žije s „masožravcami“ tak nemá šancu, resp. je to veľmi veľmi náročné, pretože nemá dostatok podpory

  K vegánstvu sa snažím dostať teda naozaj krôčik po krôčiku a svoje faily som zhrnula tu: http://sheisapples.com/?p=38

  Budem rada ak takýchto motivačných článkov bude ešte viac, pretože sama viem, že človek môže chcieť, no zaužívané zvyky a spoločnosť mu budú neustále hádzať polená pod nohy.

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *