Prečo vegáni dopĺňajú vitamín B12

Keď človek začne s raw alebo vegánskou stravou, čoskoro sa k nemu dostane veľa informácií o vitamíne B12. Ľudia na čisto rastlinnej strave by mali vitamín B12 dopĺňať, lebo sa momentálne v rastlinnej strave nenachádza. Okolo tohto vitamínu koluje veľa mýtov a výsledok je taký, že v rôznych výskumoch sa ukazuje, že až 52% vegánov trpí nedostatkom a ďalších 21% vegánov má svoje zásoby B12 vyčerpané.  Kedže vitamín B12 sa v tele zúčastňuje hlavne na krvotvorbe a fungovaní nervového systému, nie je to žiadna sranda.Jeho doplňovanie patrí u mňa k častým otázkam.

Prečo vitamín B12 nezískate z rastlinnej stravy? 

Vitamín B12 vytvárajú rôzne druhy baktérií, ktoré žijú v hline alebo v tráviacom trakte živočíchov. Práve skrz hlinu by sa B12tka mala dostávať aj do rastlín či do vody a tak do našej vegánskej stravy, ale nedeje sa to. Extrémne použitie chemikálií v poľnohospodárstve umožnilo masívne chovanie dobytka a chemické hnojenie zmenilo štruktúry pôdy a tým sa vytváranie prirodzených mikroorganizmov zničilo. Naviac všetko umývame, dezinfikujeme, potrava za nami dlho cestuje a tak sa tento vitamín vytratil úplne.

Preto, nutnosť doplňovať vitamín B12 neznamená, že vegánstvo nie je prirodzené či správne. Vegánstvu nejde o návrat k prirodzenosti, ale hlavne o tú správnu vec, a k tomu patrí aj suplementácia vitamínu ak ho teraz nie je možné získať v strave v aktívnej forme alebo dostatočnom množstve. Spoľahlivým zdrojom b12tky  sú potraviny obohatené o tento vitamín ( vegánom určené potraviny ako rastlinné mlieka) alebo priamo suplementy vo forme tabliet ( najčastejšie Veg1 alebo B12 od Nature´s Bounty), sprejov, injekcií…

Naposledy som čítala o suplementoch vyrábaných z druhu pýru, u ktorého sa zistilo, že dokázal na seba naviazať dostatok vitamínu B12 a tento produkt sa volá Sidea B12 Bio Kautabletten.

Nespoľahlivým zdrojom vitamínu b12 sú kvasené potraviny, riasy (spirulina, chlorella), kde sa nachádzajú neaktívne formy vitamínu B12, ale aj naše vlastné telo.

V našich črevách sú tiež baktérie, ktoré vitamín B12 produkujú, ale odtiaľto sa nedostáva do našej krvi, nie je vstrebávaný, v dostatočných množstvách, ak vôbec, čo môžeme vidieť na vysokých percentách vegánov s nedostatkom vitamínu. Kolujú príbehy o vitamíne B12 v banánoch, sušených slivkách, hrozne či slnečnici, ale to sú len historky. Naše telo s vitamínom B12 zaobchádza veľmi šetrne. Jeho zásoby nám môžu vydržať  priemerne 2-3 roky, u niekoho aj cez 10 rokov.

Zvieratá, ktoré ľudia konzumujú a ktoré vacšine ľudí slúžia ako zdroj vitamínu B12, tiež nezískavajú tento vitamín „prirodzene“ v strave. Lebo ich strava ho tiež neobsahuje, ale cez suplementy.

Takže aj mäsožravci  ho takto suplementujú oklukov, zrecyklovaný cez telo zvieraťa, ktoré bolo kŕmené fortifikovaným krmivom alebo suplementami kde je vitamín b12.

Z toho čo zatiaľ vieme a čo si vegáni vyskúšali, je suplementácia, nech sa vám akokoľvek nepozdáva, vysoko odporúčaná dlhoročnými vegánmi aj vegánskymi spoločnosťami. Ako ste na tom s dostatkom vám môže zistiť lekár pomocou krvných testov, ale musíte ho o to vyslovene požiadať, pri bežnom krvnom obraze nedostatok lekár nezistí, jedine z vedľajších príznakov ako môže byť chudokrvnosť.  Alebo môžete začať doplňovať preventívne a nemusíte riešiť žiadne návštevy lekára.

Doporučená denná dávka je 2.4 -2.8 mikrogramu v závislosti od veku.

Avšak platí, že čím väčšie množstvo vitamínu človek doplní naraz, tým menej sa ho vstrebe. Preto sa pri suplementoch odporúča  10 až 100 mikrogramov denne, 2000 mikrogramov týždenne atď. Čiže menšia dávky častejšie sú ideálne, ak máte čas sledovať si dávky z fortifikovaných potravín denne (ak ich jedávate často, čo ja nerobím) tak to máte vybavené. Predávkovať dá len ťažko, lebo je rozpustný vo vode a tak sa  v nej vylučuje pri nadbytku aj z tela.

Často ste sa aj mňa pýtali ako dopĺňam vitamín B12. Jeho dopĺňanie som plánovala práve na tento rok, kedže je to už dva a pol roka bež živočíšnej B12tky. Ako prvý pokus som zvolila injekčnú  B12, ktorú využívajú hlavne vegáni v zahraničí, kde nie je viazaná na predpis. U nás vám ju väčšinou aplikuje lekár a plne uhrádza zdravotná poisťovňa. Ako sa nám podarilo doplniť vitamín B12 si môžete pozrieť na našom youtube:

A po viac ako týždni od doplnenia vitamínu b12 sa nič nezmenilo.

Apetít mám rovnaký, veľký bol tak či onak, takže možno preto nepociťujem zvýšenú chuť do jedla, keďže B12tka pôsobí na metabolizmus. Môj asi rýchlejší nebude. Takže neočakávam ani žiadne priberanie, chudnutie a iné účinky, ktoré sa u niekoho možno prejavujú.

S Lukášom a.k.a Ovocným Checkom sme dopĺňali vitamín B12 vo forme kyanokobalamínu, ktorý sa v tele mení na methylkobalamín. Nájdete už ale aj suplementy priamo s methylkobalamínom. Obe formy sú okej, ale rôzny odborníci majú rôzny názor. Niekto vám povie, že je lepší kyano, niekto že methyl. Tu vám o tom niečo po anglicky povie Dr. Greger a ďalsie zdroje nájdete pod mojim a Lukášovým videom na youtube.

Ak vás video pobavilo a informovalo, pozrite si aj druhú časť a nezabudnite  sa nejak o svoju B12tku starať:

 


Tento blog môžete podporiť kúpou mojich kuchárok.

Podporte tento blog nakupom kucharok Slovegan

Príprava týchto je receptov je jednou z mojich obľúbených aktivít. Napriek tomu vyžaduje príprava každého takéhoto receptu hodiny času a množstvo surovín. Ak vám moje recepty chutia a chcete ich prípravu podporiť, môžete tak spraviť napríklad kúpou mojich kuchárok Slovegán na www.slovegan.sk


(Visited 4 002 times, 1 visits today)

2 Comments

  1. Pingback: Výživové tipy a triky pre vegánov - Raw Mother&Daughter

  2. Pingback: Recenzia na Vegan v kondici, Jíst zvířata a knihu Insomnia - Raw Mother&Daughter

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *