Ako sa pomaly zbaviť závislosti na sladkostiach a prestať zbytočne priberať (3-krokový spôsob, ktorý mi skutočne pomohol)

Ako prestat jesť sladkosti? Pred pár rokmi som dokázal pojesť tony sladkostí. Nevedel som si ani len predstaviť deň bez Mily, Kakaových rezov alebo niečoho sladkého.

Pamätám sa dokonca na deň, keď sme už doma nemali ani piškóty. Keďže som nedostal svoju „obvyklú dennú dávku“, chodil som nervózne po byte a dookola prehľadával skrinky v kuchyni.

Keď už to vyzeralo, že pôjdem spať bez cukru, nakoniec som predsa len niečo našiel.

HÁDAJ ČO?

Na poličke v kuchyni ležal zabalený perník. Bolo to niekoľko rokov staré perníkové srdce, ktoré kúpil môj malý brat ako darček pre mamu. Vyzeralo asi takto:

20170213_152658-2

Bolo už poriadne tvrdé ale mne to bolo jedno. Poleva bola sladká a to som potreboval. Zjedol som ho takmer aj s obalom. A neodradilo ma dokonca ani to, že bol na zadnej strane nápis: „Len na dekoratívne účely“.

Keď sa nad tým teraz zamyslím, znie to šialene. Tieto sladkosti však boli mojou každodennou odmenou. Mojím malým kúskom šťastia. Boli niečím, čo „som potreboval každý deň“. A miloval som ich.

Vlastne až kým mi tieto „radosti“ nezačali spôsobovať bolesť a zdravotné problémy.

Vedel som, že prestať jesť Milku na mesiac, by nič nevyriešilo. Potreboval som s nimi prestať raz a navždy.

Lenže ako, ak si bez nich neviem predstaviť svoj deň? Dá sa to vôbec?

Dnes už viem, že áno. Nielenže som prestal jesť sladkosti úplne, ale už po nich ani netúžim. A tak sa vôbec nemusím snažiť niečomu odolávať.

Čo myslíš, ako sa mi to podarilo? Myslíš, že som ich zakázal len tak, „od pondelka“ a potom sa snažil „vydržať“?

Hah… jasné, že NIE! To by trvalo možno týždeň. A hneď potom by som ich zjedol dva krát toľko.

Vymyslel som oveľa lepší spôsob. A dnes ti o ňom poviem viac.

* * * * *

Čo som sa naučil o tom, ako jesť menej sladkostí?

Možno si sa aj ty rozhodla prestať jesť sladkosti (a vďaka tomu prestať zbytočne priberať alebo zhoršovať zdravotné problémy). Ak áno, mám pre teba až tri dobré správy:

1) Dá sa to.
2) Neznamená to, že už nebudeš jesť nič čokoládové alebo sladké.
3) Nie je to o tom, že si ich zakážeš zo dňa na deň a potom sa „snažíš nejako vydržať“.

V skutočnosti to vyzerá úplne inak. O chvíľu ti ukážem 3 kroky, vďaka ktorým som zjedol poslednú Horalku pred viac ako dvoma rokmi a sladkosti mi odvtedy vôbec nechýbajú.

Naučil som sa, že kľúčom k tomu, ako jesť menej sladkostí, NIE JE zakázať si ich. Nie je to o tom „snažiť sa im odolávať každý deň“ až do konca života. To nefunguje.

Tajomstvom je mať plán a pripraviť sa tak, aby si ničomu odolávať nemusela. Ako prestať jesť sladkosti.

Čo to znamená?

Predstav si, že som na púšti a už týždeň som bez vody. A v tom si spomeniem, že mám v ruksaku ešte fľašu vína.

Myslíš, že by ma vtedy zaujímalo to, že „som sa rozhodol od 1. januára prestať piť“? Samozrejme, že nie! Možno by som dokázal odolať aj hodinu, neviem. Ale viem, že nakoniec by som tú fľašu aj tak vypil (na ex). Prečo? Pretože vtedy je už NESKORO! Môj mozog by chcel za každú cenu prežiť. V tejto panike by urobil čokoľvek. A nepomohla by mi ani tá najpevnejšia vôľa na svete.

Všimla si si, že niečo podobné platí pri sladkostiach?

Veľakrát prichádzame domov po ťažkom dni v práci. Sme hladní. Sme unavení. Myslíme len na to, čo všetko ešte doma potrebujeme urobiť.

A teraz si predstav, že sa v tomto stave snažia odolávať sladkostiam. Pár dní by to dokázali zvládnuť. Lenže ak majú obrovskú chuť na dezert z narodením, nakoniec ho aj tak zjedia. Prečo? Pretože tak ako s fľašou vína na púšti, je aj v tom momente už neskoro.

Odolávanie funguje, keď si niekde na oslave alebo máš chuť sladkosť raz za týždeň. Vtedy je pokušenie len dočasné. Ale odolávať každý večer od šiestej do jedenástej, je niečo úplne iné. To, že sa ti to nedarí, nie je tým, že by si bola slabá. Nie je to tak celkom tvoja chyba. ALE je LEN na tebe, čo urobíš preto, aby si odolávať vôbec NEMUSELA.

A ja ti s tým dnes veľmi rád pomôžem.

3-krokový spôsob, ktorý naozaj funguje

Zrejme sa už nevieš dočkať, čo ti skutočne pomôže prestať jedávať toľko sladkostí, a vďaka tomu prestať priberať úplne zbytočne.

Pozri sa na to, ako som postupoval ja:

Mojím prvým krokom bolo, že som na sladkosti zmenil svoj pohľad.

valentines-day-1182252_640

Všetko to začalo tým, keď som si všimol, že:

Zakaždým, keď zjem viac sladkostí, mám hneď na druhý deň horšiu pleť.

Áno, všetci dobre vieme, že taká 300 gramová Milka Triolade nám na kráse nepridá. A áno, aj mňa tieto „kecy“ kedysi nezaujímali. Mal som pocit, že „MŇA sa to netýka“. Že „toto nie je MÔJ problém“. Alebo že „ja MÔŽEM“.

A nejaký čas som aj „MOHOL“.

Lenže ak začneš vidieť, ako ti to priamo spôsobuje zdravotné problémy, tak sa nad tým naozaj zamyslíš.

Cítiť tú bolesť, a spojiť si ju s Kinder Buenom, bolo pre mňa oveľa silnejšie ako všetky tie reči o tom, aké je to nezdravé (ktoré som dovtedy počúval).

Začal som si spájať sladkosti so skutočnou bolesťou, ktorú som na druhý deň (a ďalšie dni potom) cítil.

Neznamená to, že som ich hneď prestal jesť. To by som asi nezvládol. Ale odrazu už neboli také „super“ ako kedysi. Prestávali byť tou úžasnou „odmenou“. Vlastne mám pocit, že som ich jedol so strachom, čo bude zajtra. Už ani nechutili rovnako.

Ale to nebolo všetko. Všimol som si niečo ešte zaujímavejšie:

Radosť zo sladkého mi vydrží len chvíľu.

Určite sa ti už stalo, že ak si sa snažila obmedziť sladké alebo pečivo, myslela si na to oveľa častejšie, ako predtým.

A to ja tiež. Videl som sladkosti všade naokolo.

Pamätám sa, ako som sledoval mladšieho brata ako si rozbaľuje cookies, ktoré si priniesol z Kauflandu. Priznám sa, aj ja som mal chuť, ale nakoniec som si nedal ani jeden.

food-1962646_640

Asi o pár minút bol na stole pohodený už iba prázdny obal a vedľa neho pár omrviniek. Môj brat ležal na posteli a hral sa s mobilom. Čo ma však najviac zaujalo bolo, že aj po zjedení celého balenia tých „úžasných voňavých chrumkavých cookies“ – NEBOL ŠŤASTENEJŠÍ!

Nebol ani lepší, krajší, múdrejší, sebavedomejší alebo šikovnejší. Nemal za sebou skvelý zážitok, o ktorom by mohol rozprávať iným. Vlastne jeho život sa tým nijako nezlepšil.

Všetko, čo získal bolo len obyčajné dočasné potešenie a chuť na jazyku, ktorá sa do hodiny aj tak stratila. (Všimla si si aj ty ako krátko to trvá?)

Začal som rozmýšľať nad tým, aké je to vlastne zbytočné. Nechápal som, že som si to dovtedy nevšimol. Veď je to len dobrý pocit na pár minút, ktorý za to vôbec nestojí. (Doteraz mi táto predstava pomáha povedať nie.)

Vďaka týmto dvom veciam sa začal môj pohľad na sladké poriadne meniť. Moja kedysi obľúbená Mila, už nebola tou sladkou odmenou, ktorú si zaslúžim. Už to nebolo niečo, čo tak veľmi chcem. Bola to len dočasná radosť, ktorá mi v podstate spôsobovala bolesť a mne to už za to nestálo.

A vieš čo sa stane ako prvé, keď zmeníš svoj pohľad na sladké? Až prekvapivo rýchlo si prestaneš vymýšľať dôvody, prečo je dnes „špeciálny deň“ a ty si „môžeš dopriať“ ešte viac sladkostí ako normálne.

Práve naopak – začneš hľadať spôsoby, ako ich čo najlepšie nahradiť.

Čo môžeš urobiť ty?

Pamätáš sa na reklamu na Margot?

Žena príde po ťažkom dni v práci domov. Konečne má trochu času pre seba a tak si otvorí Margot. Zahryzne doň a jej obývačka sa zmení na pláž. Ona má odrazu pocit, že je v raji a všetky jej starosti zmizli.

Táto scénka nie je náhoda. Často to tak naozaj je. Sladkosti sú pre nás akoby odmenou, ktorú si zaslúžime.

Lenže, ak sa nad tým zamyslíš, až také úžasné zase nie sú. Potešia nás len na pár minút a prinesú nám 10x viac bolesti.

Áno, zaslúžiš si odmenu. Ale SKUTOČNÚ odmenu!

Zaslúžiš si viac, ako len potešiť sa na 5 minút. Zaslúžiš si byť zdravou, silnou, sebavedomou a samozrejme atraktívnou! Cítiť sa dobre aj ráno pri prezliekaní. Nielen večer s Margot-kou v ruke. Odmeň sa po ťažkom dni. Ale nie Horalkami alebo Milou (nič v zlom Sedita).

Ak chceš prestať zbytočne priberať, urob akčný krok 1:

1) Najbližšie, keď uvidíš nejakú sladkosť, povedz si:

„Je to len obyčajné dočasné potešenie a chuť na jazyku, ktorá sa do hodiny aj tak stratí. Nestojí to za to. Moje telo si zaslúži niečo lepšie.“

2) Potom buď na seba hrdou.

Vďaka tomuto kroku som už sladké NECHCEL jesť. Ale také ľahké to zase nebolo. A tak prišiel druhý krok.

Mojím druhým krokom bolo, že som sa za sladkosti našiel náhradu.

sweets-1224509_640

Vždy som si myslel, že sladkosti POTREBUJEM k životu.

A to bol asi jeden z dôvodov, prečo bolo také ťažké prestať ich jesť. V mojej hlave to vyzeralo asi takto:

1) Cítim sa nepríjemne (stres, hnev, smútok, frustrácia a ďalšie nepohodlné emócie) = potrebujem sa cítiť dobre = potrebujem sladkosť.

2) Mám dnes veľa práce/učenia sa = potrebujem energiu na myslenie = potrebujem sladkosť.

3) Mám ťažký deň/som unavený = potrebujem rýchlu energiu = potrebujem sladkosť.

4) Mám chuť na sladké = potrebujem sladkosť.

Nebudem teraz rozoberať každú možnosť podrobne. Zhrniem ti však, na čo som postupne prišiel:

1) (Ak sa potrebujem cítiť dobre) – sú aj lepšie a spoľahlivejšie spôsoby ako zvládať svoje emócie a cítiť sa lepšie. A na rozdiel od Kakaových rezov fungujú aj dlhodobo.

2) (Ak potrebujem energiu na myslenie) – áno, energiu potrebujem, ale nie sladkosti. Potrebujem spánok a skutočné zdravé jedlo.

3) (Ak potrebujem rýchlu energiu) – to ešte neznamená, že dobíjať si ju zakaždým sladkosťami, je úžasný nápad. Aj ja som mal niekedy pocit, že je to „rýchla a chutná energia“. Lenže moje telo mi potom dalo jasne najavo, čo si o tejto „energii“ myslí. Navyše, zistil som, že ak si každý deň doprajem oddych, a jedávam chutne a zdravo v rovnakom čase – nestáva sa mi, že by som potreboval „rýchlu energiu“.

4) (Ak potrebujem sladkú chuť) – som tiež len človek. A mám rád sladkú chuť. Ale to ešte neznamená, že to musí byť limitovaná edícia bielej študentskej pečati od Orionu – a nič iné.

Vďaka tomu mi bolo jasné, prečo vlastne jedávam sladkosti.

Bolo to z týchto 3 dôvodov:

Sladká chuť. Túžba cítiť sa dobre. Strach, že nebudem mať energiu a zomriem (smej sa, ale takto to vidí môj mozog, keď „potrebuje“ energiu).

A teraz môžeš jasne vidieť, prečo samotné zakazovanie sladkostí NIKDY nebude fungovať. Tieto potreby len tak nezmiznú. Potrebujeme ich nejako naplniť.

A keďže som už vedel, že sladkosti naozaj nechcem jesť, začal som rozmýšľať, čím by si dali nahradiť.

Čím som nahrádzal sladkosti (alebo ako sa vlk nažral a koza ostala celá)

chocolate-2047248_640

Som rád, že niekomu stačí zjesť kivi, ale toto nebol môj prípad.

Aspoň nie na začiatku. Skúsil som ovocie, pretože to hovoria všade. Zistil som však, že mne to nestačí. Pre človeka, ktorý si aj jahody posypával škoricovým cukrom – to nebolo dosť sladké. Nahradiť sladkosti ovocím nie je zlý nápad, ale u mňa to bolo ako prejsť zo škôlky rovno na strednú. Nebol som na to pripravený.

A tak som skúšal ďalej. A vieš čo?

Bolo to SUPER! Jedol som čokolády s vyšším obsahom kakaa. Jedol som banány so škoricou, kokosom a kokosovým maslom. Jedol som sušené datle, s hrozienkami, orieškami, rôznymi semiačkami a goji.

Pravidelne som si pripravoval avokádovo-banánový čokoládový puding s kokosom, medom a ďalším ovocím.

Bolo skvelé jesť niečo sladké každý deň a nemať pritom výčitky, že ubližujem svojmu telu. Viem, že nie všetky moje zmeny boli hneď dokonalé. Ale každá zmena bola k lepšiemu. (Napríklad z klasickej čokolády na 70%-nú, neskôr na 86%-nú a nakoniec na kakao.)

Vieš, čo som mal na tom najradšej?

Že som mal pocit kontroly. Nebol som so seba sklamaný, že som niečo porušil. Nehovoril som si, že: „Dnes už je to jedno, môžem si dať ďalšie a ďalšie.“ Práve naopak – bol som naozaj hrdým na to, ako som sa snažil dopriať telu to najlepšie.

Z toho všetkého som sa naučil, že:

Hoci niekedy potrebujem sladkú chuť a energiu, to ešte neznamená, že jedinou možnosťou je rozbaliť si a zjesť celý dezert. Sú aj lepšie možnosti.

Čo môžeš urobiť ty?

Prestať jesť sladkosti „len tak, pretože to chceme“ väčšinou nefunguje. Zmeniť svoj pohľad na sladké (akčný krok 1) často nestačí.

Ak si napríklad nespala celú noc (kvôli malej) a máš pocit, že potrebuješ energiu alebo máš veľkú chuť na sladké – vtedy sa už odoláva naozaj ťažko. Ale to ešte neznamená, že to musí byť Milu a nič iné.

Môžeš namiesto nej zjesť domáce energy tyčinky, domáce proteínové tyčinky alebo svoj čokoládový puding.

Bohužiaľ jediným spôsobom ako zistiť, čo ti najlepšie nahradí sladkosti, je skúšať to tak ako ja.

Ale pozor! Je ľahké vyskúšať raz banán a vykašľať sa na to so slovami: „Mne ovocie nestačí, ja potrebujem sladkosti.“ Ale takto sa nič nezmení. Mysli na to, že receptov sú milióny. Určite je medzi nimi veľa takých, ktoré ti nahradia čokoľvek.

Ak chceš prestať zbytočne priberať, urob akčný krok 2:

1) Nájdi si 3 recepty na zdravé domáce sladkosti, ktorými by si mohla nahradiť tie klasické z obchodu. (Môžeš skúsiť aj samotné ovocie.)

2) Nakúp všetko, čo potrebuješ na ich prípravu.

3) Vyskúšaj ich jeden po druhom. (Ak nič z toho nepomohlo, nájdi si ďalšie 3).

Vďaka tomuto kroku som už sladkosti nielenže nechcel jesť, ale ani NEPOTREBOVAL jesť. Mal som za nich náhradu. A mohol som sa na ňu spoľahnúť. Ale ani to niekedy nestačilo. A tak prišiel aj tretí krok.

Mojím tretím krokom bolo, že som vyhodil všetky sladkosti z domu a prestal ich nakupovať.

ako prestat jesť sladkosti

V podstate by mi v pohode stačili aj prvé 2 kroky. Veď ak sladkosti nechcem jesť a nepotrebujem jesť, tak ich nezjem nie?

Áno, ale nie je to také jednoduché.

Malo to ešte pár chybičiek:

1) Nie vždy som mal doma všetko potrebné.

Keďže som jedol oveľa viac ovocia a orieškov, dosť často sa míňali. A naopak, tým že som nejedol kupované sladkosti, mal som doma kopu starých zásob.

Horalky majú v tomto nefér výhodu. Na rozdiel od banánov im nehrozí, že do týždňa zhnednú a prezrejú. Majú čas. Akoby trpezlivo čakali na to, kým to banány vzdajú. Mne potom neostane nič iné, len sa poslušne vrátiť k starým zvykom.

Výsledok: zjedené Horalky

2) Nie vždy sa mi chcelo pripravovať si svoj puding.

Stáva sa ti, že si pre sladké ochotná urobiť čokoľvek? Ak áno, zmiešať pár banánov s čokoládou, kokosom a ďatľami by nemal byť problém, nie? Asi nie.

Ale zamysli sa:

Máš strašnú chuť na sladké. V kuchyni v skrinke je Milka, ktorú stačí len rozbaliť. Nemusíš nič krájať, miešať, nechať stuhnúť a potom umývať. Len otvoriť skrinku a jesť.

Áno, mohla by si si tiež polhodinu pripravovať niečo zdravšie. Ale ty máš chuť TERAZ.

Výsledok: zjedená Milka

3) Často sa mi stávalo, že som náhodou zbadal doma nejakú sladkosť a dostal som chuť. A to úplne zbytočne.

Prišiel som na to, že ak by tam tie Kávenky neboli, môj deň by pokračoval aj bez nich. Na sladké by som ani len nepomyslel.

Výsledok: Síce som tie Kávenky nezjedol, ale spôsobili zbytočnú chuť na sladké

A tak som sa rozhodol, že sladkosti musia preč z domu. (Vtipné bolo, že som ich nechcel rozdať priateľom alebo rodine. Mal by som mal pocit viny, že im ubližujem.)

Vďaka tomuto kroku som tak sladkosti nielenže nechcel a nepotreboval – ale ani NEMOHOL jesť (keďže neboli v dosahu).

Odkedy som z domu vyhodil všetky staré zásoby, dodržiavať to bolo oveľa ľahšie. Niektoré z nich sa vrátili, pretože nebývam sám. Teraz mi to však nerobí žiadne problémy. Mám svoj systém a viem, že sa naň môžem spoľahnúť.

Čo môžeš urobiť ty?

Pozri, sú veci, ktoré nemáme pod kontrolou. Napríklad to, že má tvoja kolegyňa v práci narodeniny a teraz stojí s koláčom na tebou, až kým si nedáš.

Ale doma to tak byť nemusí. A určite to nemusí byť každý deň.

Spomeň si na to, čo sme hovorili na začiatku:

Nie vždy je tvojou chybou, že nedokážeš odolať pokušeniu. Ale, je LEN na TEBE, čo urobíš preto, aby tých pokušení bolo, čo najmenej.

Vytvor si doma prostredie, v ktorom sa budeš v bezpečí. Ak doma nebude žiadna sladkosť – neostane ti nič iné, len sa pustiť do jablka, banánu alebo do svojej domácej müsli tyčinky.

 

Ak chceš prestať zbytočne priberať, urob akčný krok 3:

1) Ak už máš za sladkosti svoju náhradu, vyhoď zvyšné staré zásoby z domu (alebo ich rozdaj ľuďom, ktorých nemáš rada)

Ak niektoré z nich nemôžeš vyhodiť kvôli iným členom domácnosti, popros ich, nech to vezmú pre seba alebo niekam schovajú.

2) Rozhodni sa, že ich nebudeš nakupovať. Namiesto nich si radšej dopraj tie najlepšie potraviny na prípravu svojich domácich sladkostí.

3) Požiadaj ostatných, aby domov nenosili žiadne sladkosti alebo ich nevyberali pre tebou

4) Ak sa naozaj nemôžeš zbaviť všetkých sladkostí doma, priprav si to menšie zlo pre prípad núdze. Kúp si v BIO obchode tú najzdravšiu sladkosť, akú tam nájdeš. Potom ju odlož k tým, ktoré nemôžeš vyhodiť. Túto sladkosť však použi len v tých najhorších chvíľach, keď napríklad nemáš doma ani len sušené ovocie. (Bude to stále o niečo lepšie ako zjesť Delissu.)

Prečo tieto 3 kroky fungujú tak dobre?

ako prestat jest sladkosti

Tieto 3 kroky nie sú žiadne náhodné tipy. Je to skôr niečo ako plán, aby si neskončila na púšti smädná a s fľašou vína.

Asi si si už všimla aj tú krásnu postupnosť:

Prvý krok je o tom, že sladkosti NECHCEM jesť. (Naozaj nechcem Kávenky.)
Druhý krok je zase o tom, že sladkosti NEPOTREBUJEM jesť. (Nepotrebujem Kávenky, pretože mám doma aj niečo lepšie.)
A tretí krok je o tom, že sladkosti NEMÔŽEM jesť. (Kávenky ani nemôžem zjesť, pretože ich doma nemám. Môžem si dať len niečo oveľa lepšie.)

A ak to NEBUDEŠ CHCIEŤ, NEBUDEŠ POTREBOVAŤ a NEBUDEŠ MÔCŤ – ver mi, žiadnu sladkosť nezješ.

Tak ako ja už viac ako 2 roky. Samozrejme, že som to nezmenil za týždeň. Trvalo mi mesiace, kým som prešiel o jedenia dekoratívnych perníkov až k jedeniu banánov. (Ale to bolo možno aj preto, že som bol dovtedy zvyknutý jesť aj samotné kocky cukru – len tak, lebo sa mi páčilo, ako sa kocka cukru pomaly roztápala na jazyku).

Ale na tom, ako rýchlo budeš postupovať až tak nezáleží. Dôležité je, aby si vedela, že:

Dlhodobým riešením nie je bojovať so sladkosťami každý jeden deň a snažiť sa „vydržať“. Oveľa lepšie je pripraviť sa tak, aby si bojovať nemusela.

Mne už sladkosti nerobia žiadne problémy. Vlastne ani neviem, či ich ešte vôbec považujem za jedlo. Viem však, že ich k životu nepotrebujem.

* * * * *

Je ťažké chudnúť, ak nedokážeme prestať jesť sladkosti a zbytočne ničíme všetku svoju snahu. Je to aj dosť frustrujúce.

Ako si však mohla vidieť, prestať jesť sladkosti sa DÁ a neznamená to, že už nikdy nebudeš jesť nič čokoládové alebo sladké.

Dá sa to a ak som to dokázal zvládnuť ja (ktorý by zjedol Kinder vajce aj s hračkou), viem, že to dokážeš zvládnuť aj TY.

P.S.: Ak chceš vedieť viac o tom, ako zmeniť svoje stravovanie, schudnúť a udržať si to – získaj ZDARMA môj 35 stranový návod AKO SA PRIPRAVIŤ NA CHUDNUTIE a schudnúť tak raz a navždy.

Martin založil stránku Chcem, aby si TY bola FIT, kde pomáha mladým ženám postupne krok za krokom zmeniť svoje stravovanie, schudnúť a vytvoriť si nové zvyky, aby si to neskôr dokázali udržať aj popri práci, domácnosti a ďalších povinnostiach.

 


Tento blog môžete podporiť kúpou mojich kuchárok.

Podporte tento blog nakupom kucharok Slovegan

Príprava týchto je receptov je jednou z mojich obľúbených aktivít. Napriek tomu vyžaduje príprava každého takéhoto receptu hodiny času a množstvo surovín. Ak vám moje recepty chutia a chcete ich prípravu podporiť, môžete tak spraviť napríklad kúpou mojich kuchárok Slovegán na www.slovegan.sk


(Visited 22 189 times, 2 visits today)

1 Comment

  1. Martina 20. decembra 2022 at 19:55

    Tak tento clanok je uplne super, presne takto sa potrebujem na sladkosti a rafinovany cukor pozerat. Zaujimave je, ze nemam problem namotivovat sa do sportu, ale vzdat sa sladkosti? Tak to je vyzva. Dakujem za skvely rafinovany pohlad na vec :). Mne tiez akosi nestaci zjest to kiwi, na mna a moj mozog malo podnetne aj ked chutne to hej :)

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *