Čo robiť, keď rodičia nesúhlasia s vegánstvom

Ak sa rozhodnete stať vegánom v mladom veku, kým ste dieťa svojich rodičov, nemusí sa vaše rozhodnutie stretnúť s nadšením. Často počúvam príbehy o tom, ako rodičia deťom odmietali kupovať jedlo, variť, nechali ich radšej bez jedla, keď nechceli zjesť mäso a to všetko sprevádzané hádkami, hrozbou návštevy psychológa a doktorov. Veľa kriku pre rozhodnutie nezúčastňovať sa na ničení našej planéty a utrpení zvierat.

Prečo takto rodičia reagujú? Najskôr si treba uvedomiť, že rodičia toto rozhodnutie nechápu. Nemajú informácie o ekológií, etike, zdravý a často ani nevedia, čo presne vegánstvo znamená.  Môžu mať mylné predstavy o tom, že zomriete na nedostatok proteínu, že vegánska strava je len šalát a tofu, alebo podliehajú iným stereotypom o vegánoch a vegánstve. A tak sa o vás boja. Nechcú aby ste si ublížili.

Preto je prvým krokom informovať vašich rodičov. Tie informácie, ktoré vás naklonili k vegánstvu môžete ľahko zdielať so svojimi rodičmi a vysvetliť im, ako na vás vplývajú a čo cítite. Ukážte im kde získate proteín, vápnik a čokoľvek, na čo sa spýtajú. Je ideálne zdieľať všetky články, dokumenty a videá už počas toho, ako samy zvažujete, či sa stanete vegánom. Keď už je človek rozhodnutý a postaví rodičov pred hotovú vec s niektorými rodičmi to bude ťažšie. Ja som moju mamu informovala ešte počas procesu a vidíte, dnes máme blog.

Vtedy je dôležité aby ste mali o vegánstve zistené všetko, na čo sa vás môžu rodičia pýtať. Komunikovať s nimi a informovať ich, aby vás pochopili, nie aby sa oni zmenili okamžite na vegánov. Už len na zmierenie sa s tým, že sa budete stravovať inak, budú potrebovať čas. Ak majú tendenciu hádať sa, vy musíte byť tými, ktorí zachovajú pokoj, racionálnu diskusiu a budú s nimi jednať s pochopením a láskou. 

Hľadajte u svojich rodičov prienik názorov. Pravdepodobne nemajú radi týranie psov či mačiek, nemajú radi ani správanie sa k zvieratám vo veľkochovoch. Keď nájdete body na ktorých sa môžete s nimi zhodnúť, bude sa vám diskutovať lepšie a bez hádok.

Ukážte svojim rodičom vegánstvo naživo. Pripravte im nejaké rastlinné jedlo alebo ich presvedčte aby s vami išli do vegánskej/vegetariánskej reštaurácie ak takú máte v okolí. Keď ochutnajú dobré jedlo a zistia, že nebudete hladní, budete mať dosť proteínu, jedlo vás bude robiť šťastnými, pokojnými a plnými energie, nemajú dôvod vám ho upierať a namiesto ľahkých zdravých jedál vám nútiť párky rezne.

Budte trpezliví a vďační za každý malý posun k lepšiemu a skôr či neskôr vás rodičia začnú podporovať a chápať.  Niekedy sú však vzťahy v rodine komplikované aj bez vegánstva, komunikácia nie je dobrá alebo rodičia ta tvrdohlaví, že deti čo najskôr odídu na internát alebo sa osamostatnia. Nikdy sa nenechajte rodičmi deprimovať a nahnevať, lebo to situáciu nezlepší. Vegánstvo z vás každopádne spraví viac samostatných ľudí a možno budete ako v mojom prípade ľutovať len to, že ste sa vegánmi nestali ešte skôr.

Pozrite si aj ďalšie skúsenosti a tipy od detí a teenagerov, ktorý to už so svojimi rodičmi zvládli: 

 


Tento blog môžete podporiť kúpou mojich kuchárok.

Podporte tento blog nakupom kucharok Slovegan

Príprava týchto je receptov je jednou z mojich obľúbených aktivít. Napriek tomu vyžaduje príprava každého takéhoto receptu hodiny času a množstvo surovín. Ak vám moje recepty chutia a chcete ich prípravu podporiť, môžete tak spraviť napríklad kúpou mojich kuchárok Slovegán na www.slovegan.sk


(Visited 579 times, 1 visits today)

1 Comment

  1. Petra 30. marca 2016 at 5:12

    Moji rodiče se ptají na polonenasycené mastné kyseliny eikosapentaenová dokosahexaenová eikosatetraenová, dále methylguanidinoctová, dále kyanokobalamin, riboflavin, chlolekarciferol, železo vázané na porfyrin, dále člověkem využitelný zdroj vápníku, zinku, selenu, jódu.

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *