Vegan kapustové pirohy sú ideálnym „comfort“ jedlom, ktoré nájdete vo východoeurópskej kuchyni. Hlavne ak ich opečiete do chrumkava a pridáte kyslú smotanu. Tieto malé pirohy sú plnené lahodnou kombináciou kyslej kapusty a cibule, ktorá vytvára jedinečnú a lahodnú chuť. Ja pridávam aj údené tofu či tempeh, ktoré sa k týmto chutiam dokonalo hodí. Skvelé budú, aj keď pridáte vaše obľúbené huby.
Či už sa ich rozhodnete podávať ako hlavné jedlo alebo ako prílohu, pirohy s kyslou kapustou budú určite hitom. Vychutnajte si ich s kopčekom kyslej smotany alebo posypané čerstvými bylinkami, ktoré im dodajú extra chuť.
Vegan kapustové pirohy:
Ingrediencie
Pokyny
Zmiešajte hladkú pšeničnú múku, teplú vodu a soľ. Vypracujte cesto, vyklopte ho na pomúčenú dosku a prekladajte dovtedy, kým bude nelepivé a vláčne. Cesto nechajte odpočívať, kým pripravíte náplň a smotanu, aspoň 10 minút.
V miske zmiešajte kyslú rastlinnú smotanu, soľ, citrónovú šťavu, bylinky a čierne korenie. Smotanu dajte vychladiť, kým pripravíte pirohy.
Na panvici zohrejte 2 PL oleja a pridajte na čo najmenšie kocky nakrájané údené tofu. Tofu opečte do zlata a chrumkava. Odložte ho do misky bokom.
Na panvicu pridajte zvyšok oleja na drobno nakrájanú cibuľu, ktorú opekajte do zlatista na strednom ohni. Kyslú kapustu sceďte a premyte, aby vám zostalo 500 g tuhej časti. Kapustu pridajte k cibuli a opekajte asi 10 minút, kým nebude mäkká. Potom primiešajte opečené tofu a oldožte náplň bokom.
Cesto, ktoré ste pripravili, rozdeľte na dve časti, bude sa vám jednoduchšie vyvaľkávať. Položte ho na pomúčenú dosku a valčekom vyvaľkajte na hrúbku asi 2 mm. Cesto nesmie byť ani príliš hrubé, ani tenké. Počas vaľkania ho priebežne odliepajte a obracajte, aby vám nezostalo pevne prilepené k doske.
Pomocou pohára alebo vykrajovadla z cesta vykrojte kruhy s priemerom 8 cm. Do stredu každého kruhu položte čajovú lyžičku náplne. Kruh preložte na polmesiačik a jeho okraje pritlačte vidličkou. Takto vznikne typický pirohový vzor. Pirohy môžete opiecť na oleji z každej strany do zlata alebo ich varte 3 — 4 minúty v horúcej vode, kým nevyplávajú na povrch.
Podávajte ich hneď po opečení s kyslou smotanou.
Hľadáte viac zveganizovaných Slovenských jedál? Pozrite sa na moje Slovegán kuchárky alebo hľadajte na blogu tu. Moje ďalšie kuchárske experimenty môžete sledovať na mojom instagrame surovadcerka.