Ako sa zbaviť chutí na sladkosti?

Nie si ani zďaleka hladný, ale aj tak otváraš dvierka kuchynskej linky, prezeráš poličky v špajzy a snívaš o čokoláde, obľúbenom keksíku alebo koláčiku… Všetkým sa to stalo, keď boli pod stresom, nestihli raňajky alebo aj zjavne bez dôvodu. Alebo bola dôvodom dieta. Takže po sladkosti hneď začal kolobeh výčitiek a zaprisahávania sa k lepšej disciplíne. Vegánstvo a vitariánstvo nie je dieta, ale životný štýl, a tieto stavy k nemu nepatria. Ako sa zbaviť chutí na sladkosti?

Keď si vybavujem tieto spomienky cítim sa úzko a šťastne, pretože problém so „zhrešením“ na sladkostiach ma už rok netrápi. Ale mám pocit, že som z menšiny raw vegánov – vitariánov, ktorý to tak cítia. Vidím veľa priznaní ľudí, ktorí stále nerozumejú tomu, čo im chute chcú povedať. Nevedia prestať myslieť na inú stravu, ako tú živú. V najlepšom končia návratom k vegánskej varenej strave, horšie je vyjedanie raw dezertov, kupovaním raw čokolád a ton orieškov, niekto však zhreší reznom. A znova nasledujú výčitky. Alebo zbytočne tresty v podobe hladoviek, klystírov, jouce fastingov…

Nad svojim telom nikdy nevyhráš! Ty môžeš byť múdry, ale telo chce prežiť, a tento inštinkt predsavzatím nejesť sladkosti nezastavíš. Preto mu daj to čo potrebuje. A potrebuje hlavne cukor, veľa cukru – sacharidov.

etci, ktorý sledujete náš web a fanstránky, viete, že ovocím na sebe nešetrím. A práve z tohto dôvodu ma žiadne zakázané chute nenaháňajú. Síce 2x do dna vyhladnem ako vlk, ale ten hlad nado mnou nemá žiadnu moc. Pri pomyslení na oleje, mäso, syr, koláč čokoládu atď. mi teraz príde jemne zle. Takže ma iné jedlo rozhodne neláka, ani sa mi o ňom nesníva. Ale pamätám si doby keď som s raw stravou len začínala. Jedla som málo a večer by som zjedla aj ten rezeň. Nie od hladu, ale z čistého nutkania.

Preto moja rada pre kažho, kto trpí neovládateľnou chuťou na niečo zakázané, je: Začni jesť viac! Ovocia, sacharidov, zemiakov. Viac zdravého jedla!

Spomínam si aká som bola lačná na všetko ovocie, nevedela som sa ho dojesť. Mala som obrovský vnútorný hlad. Teraz už nie je. Zjedla som toľko ovocia, že sa stalo len jedlom, na ktorom mi z istého hľadiska vôbec nezáleží. Ale záleží mi na mojom jedle stále tak, aby som nezľavila a jedla najlepšie ako dokážem. Lebo ak by som ho mala znova málo, trpela nedostatkom energie, chute a boj o prežitie by sa vrátili. A to už nikdy nechcem, takže jem!

Druhá rada. Najskôr sa staň vegánom. Nie len stravou, ale postojom. Vytvor si vzťah a cit k zvieratám a planéte. Zisti čo je to vegánstvo.

Niekedy sa stravujem raw a niekedy raw till 4 (Hlavne v chlade na Slovensku), ale ani varená vegánska strava pre mňa nie je ničím viac ako stravou. Na nič mi netečú slinky, ničoho sa nedokážem prejesť. Banány, mango, ryža, zemiaky ani žiadne exotické ovocie ma vôbec „nevzrušuje“. Je to len dobre jedlo, ktoré jem 3x denne. Nemám ani žiadny „snack“ medzi jedlami, lebo nemám chuť aj keď v žalúdku už by bolo miesto.

Jesť denne 2500 kcal alebo pre muža 3000 kcal nie je veľa a nie je to prejedanie. Je to len o trochu viac ako sa odporúča a spraví to s človekom veľký rozdiel. Uzdraví vzťah s jedlom, psychiku, zastaví prejedanie aj vyjedanie chladničky.

Ak žijete v strese naučte sa relaxovať. Pite veľa vody, spite aspoň 8 hodín a nechcite od svojho tela viac, ako sa patrí. Dajte mu čas sa liečiť, načerpať vitamíny a minerálne látky z ovocia, a netýrajte ho už hladom. Nepoznám človeka, ktorý sa stravuje rovnako ako ja a mal by problém chuťami. Proste sa to s týmto stravovaním nezlučuje. Dajte mi vedieť ako pôsobí ovocie na vás.

Želala by som si, aby každý mohol spoznať takto neutrálny – zdravý vzťah k strave. Ale asi by to spravilo ľudské rozhovory nudnými. Mne sa totiž o jedle nechce ani rozprávať, kým nie som hladná. Dobre nakŕmený svet by si musel nájsť novú tému na rozhovor. Viedli by vtipné videá s mačkami.

Moje ovocné zásoby na začiatok týždňa.
Moje ovocné zásoby na začiatok týždňa.

Nikoleta
Raw Mother&Daughter


Tento blog môžete podporiť kúpou mojich kuchárok.

Podporte tento blog nakupom kucharok Slovegan

Príprava týchto je receptov je jednou z mojich obľúbených aktivít. Napriek tomu vyžaduje príprava každého takéhoto receptu hodiny času a množstvo surovín. Ak vám moje recepty chutia a chcete ich prípravu podporiť, môžete tak spraviť napríklad kúpou mojich kuchárok Slovegán na www.slovegan.sk


(Visited 867 times, 1 visits today)

4 Comments

 1. Ludmila 19. novembra 2014 at 0:31

  Nemávala som problém s hladom, no pri konzumácii iba ovocia a zeleniny sa mi roztiahne žalúdok a som permanentne hladná.

  Reply
  1. Raw Daughter 19. novembra 2014 at 10:16

   Vela ludi ma problem ze sa im zaludok neroztiahne aby mohli konzumovať viac, takze sa stále cítia najedený. Na hlad je vždy jednoduche riešenie, viac ovocia :)

   Reply
 2. Pingback: 8 chýb, ktoré robíte v začiatkoch raw stravovania - Raw Mother&Daughter

 3. Pingback: Raw vs. raw till 4 deň: všetko čo jem! - Raw Mother&Daughter

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *