Koľko mesačne stojí raw a vegánska strava?

Po rokoch cestovania a stravovania sa hlavne ovocím v Ázií, som sa presťahovala do Bratislavy. Po prvých mesiacoch som bola prirodzene zvedavá, koľko peňazí do svojej high carb raw a vegánskej stravy investujem. Vedela som, že to bude viac ako v Indií, kde mi stačilo 25€ na týždeň, ale menej ako v Singapúre, kde som na stravu dokázala len na ovocie minúť viac ako 170€ mesačne. Vždy sa stažím jesť 2500+ kcal denne, takže naozaj viac ovocia a väčšie porcie ako je bežné.

Verím, že ľudia, ktorí investujú do doplnkov, orieškov, semienok, rias, olejov a stravujú sa celkom surovo, minú viac. Ak chcete miniete aj 500eur mesačne, ale kto si to nemôže dovoliť, nemá pri surovej strave problém. Ja žiadne z týchto produktov nekupujem, nemajú v mojom ovocno zeleninovom jedálničku využitie.

Najskôr sme sa pustili do sčítavania platieb za naše zdravé vegánske večere, ktoré pripravujem pre seba a priateľa. Zelenina, listová zelenina, bylinky, ryža, zemiaky, kukuričné cestoviny, strukoviny, huby a citróny nás mesačne stoja asi 70€. To znamená, že na osobu 35€. Variť doma je výhodné!

Určite sme niečo ušetrili, kedže stále máme nejakú domácu papriku, jablká, zemiaky… Tropické ovocie – banány, mango, ananás, hurmikaki, mandarínky – ma vyšlo za posledný mesiac na asi 75€. Najzaujímavejšie číslo je, že som domov doniesla asi 36kg banánov. Zjedla som asi viac, kedže niektoré víkendy jem banány u rodičov a keď začal mesiac, ešte som mala asi 5kg od predchádzajúceho nákupu.

Takže finálne číslo je 110€, teda 3,54€ na deň. Podla mňa nenáročná investícia do jedla, nízka hlavne pre to, že moja strava je založená na banánoch či ryži. Určite plánujem minúť viac, hlavne keď už nebude žiadny domáci zdroj zeleniny. Pri 100% raw strave, bez vegánskej večere, by suma ešte o niečo narástla, povedzme na 5€ na deň. Muži potrebujú viac jedla, takže prirodzene aj viac investujú. Všetci, čo prechádzajú na raw stravu zo zdravotných dôvodov, by nemali myslieť na šetrenie peňazí a investovať do dobrého ovocia. Tiež viem minúť aj viac.

Zjesť za deň jeden banán, dve hrušky a strapec hrozna znižuje náklady na život, ale šetrenie na strave je šetrením na zdraví. Ludia omámený predstavou šetrenia na strave sa vrhajú aj na breathariánstvo. Ale nejesť, je naozaj zlá cesta k šetreniu. Ideálna cesta k šetreniu je mať vlastnú záhradu. Počas leta človeku stačí naozaj pár stromov zasypaných marhuľami, slivkami či broskyňami. Aj malá záhrada dokáže veľa. Ale raw a vegánska strava nie je drahá ani bez záhrady! Keď človek chce.

Pozrite si aj video, kde spomínam koľko míňam počas teplých mesiacov:


Tento blog môžete podporiť kúpou mojich kuchárok.

Podporte tento blog nakupom kucharok Slovegan

Príprava týchto je receptov je jednou z mojich obľúbených aktivít. Napriek tomu vyžaduje príprava každého takéhoto receptu hodiny času a množstvo surovín. Ak vám moje recepty chutia a chcete ich prípravu podporiť, môžete tak spraviť napríklad kúpou mojich kuchárok Slovegán na www.slovegan.sk


(Visited 1 583 times, 1 visits today)

3 Comments

 1. Kelly 17. novembra 2014 at 18:00

  Já (stravuji se teda vegansky) si svoje výdaje počítám a můj průměr za půl rok (což je dlouhá doba a pokryje různé výchylky jako třeba že jsem si občas koupila něco dražšího nebo tak) je 50 korun na den (1,7 eur) :-) Takže když bych si jako správný podnikatel dala oběd za 150 + snídaně a pořádná večeře dejme tomu dohromady 250 tak z toho vyžiju 5x déle :D

  Reply
 2. Dia 9. augusta 2015 at 15:44

  Dakujem za super clanok, je pre mna inspiraciou.

  Reply
 3. Pingback: 5 tipov ako ušetriť na RAW a VEGAN strave - Raw Mother&Daughter

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *