Určite si tiež pamätáte čokoládovú penu v kelímku, ktorú nám sem tam dopriali rodičia medzi ostatnými mliečnymi produktami. Zjedená bola za minútu. Ak si teraz pozriete zloženie, tak by vás toľko nenadchla. Hlavne, keď si človek vie vyrobiť domácu čokoládovú penu z pár ingrediencií. Už som som robila dezert s kokosovou čoko penou. Teraz prišiel čas pripomenúť si ľahkú penu z kelímku. Vegan čokoládová pena, ktorá chutí jednoducho dokonalo, je tvorená hlavne aquafabou.
Vegan čokoládová pena:
Ingrediencie
Pokyny
Notes
Ingrediencie
Aquafaba – je nálev zo strukovín, ktorý obsahuje škrob a proteín, preto sa dá šľahať rovnako ako bielka. Ak nemáte s aquafabou skúsenosti tak na mojom instagrame nájdete malý kurz, kde vám všetko vysvetlím a ukážem.
Hľadajte cícer v jemne slanom náleve, kde je soľ na konci obsahu alebo je rovno uvedené, že voda obsahuje pod 1 % soli. Používam cícer značiek Tesco, Alnatura alebo Giana.
Konzervu cíceru si dajte do chladničky, aby bola aquafaba vychladená, kým ju začnete šľahať. Po vychladení ju sceďte do misky a cícer si odložte na nejaké dobré vegánske jedlo.
Xantanová a guarová guma – tieto prírodné gumy používam pri práci z aquafabou, ktorú stužujú. Potom je pevnejšia a lepšie sa s ňou pracuje.Čoko penu pripravíte aj bez tejto pomôcky, ale ak chcete s aquafabou pracovať, určite odporúčam xantanovú gumu pri sušení. Kúpitu ju v zdravej výžive, bezpekovej sekcií, lekárňach a online.
Čokoláda – najdôležitejšia ingrediencia, ktorá určí celú chuť. Investujte do kvalitnej vegánskej čokolády. Kašlite na čokolády na varenie – tie ani nebývajú vegánske. Ja som si začala objednávať horkú čokoládu z e-shopu Petry Stahlovej, kde má skvelé francúzske čokolády (aj biele a mliečne, luxus!), ktoré vás vyjdú lacnejšie na sto gramov ako iná kvalitnejšia čokoláda z obchodu, kľudne menej ako 2 eurá za 100g.
Choco Mousse:
Aquafabu pred prípravou receptu vychlaďte. Stačí vložiť šťavu z konzervy alebo celú konzervu na pol hodinu do chladničky.
Vytiahnite kuchynský robot s metlou na šľahanie alebo šľahač. Do nádoby kuchynského robota vlejte aquafabu, pridajte citrónovú šťavu a xantanovú gumu, ak ju máte.
Na odmeranie množstva lyžičiek vždy používam odmerné lyžičky, ktoré nájdete v kuchynských potrebách a odporúčam ich pri práci s koreninami malými množstvami.
Šľahač zapnite na plný výkon a nechajte ho šľahať aquafabu asi 5 minút, kým sa vyšľahá pekná pena. Ručným šľahačom to môže trvať dlhšie.
Kým sa pena šľahá, tak si nad parou roztopte čokoládu. Stačí ju dostať do bodu topenia, čo býva okolo 45 stupňov. Nezohrievajte ju tak, aby bola príliš horúca, len aby sa roztopila a bola krásne tekutá.
Po 5 minútach šľahania pridajte kryštálový cukor a penu šľahajte ďalšie asi 3 minúty, alebo pokiaľ sa zrniečka cukru neroztopia. Zoberte si trochu peny medzi prsty, a ak nebudete cítiť zrniečka, tak je pena hotová.
Ak chcete použiť trochu aquafaby na vrch čokoládovej peny ako šľahačku, tak si trochu odoberte do zdobiaceho vrecka.
Teraz budete potrebovať ideálne ohybnú špachtľu. Do vyšľahanej aquafaby začnite po lyžiciach pridávať roztopenú čokoládu a pomaly ju zapracujte prekladaním peny z bokov do stredu. Tu si môžete pozrieť video ako na takéto prekladanie. Čokoládu prekladajte pomaly, aby ste penu zbytočne nezničili. Postupne stratí objem, ale stále by ste mali mať nadýchanú, aj keď tekutejšiu hmotu.
Keď je pena hotová, naplňte ňou 4 menšie poháre (pridajte aquafaba šľahačku na vrch) a penu dajte schladiť do chladničky. Stačí ju nechať znova schladiť na pol hodinu. Najkrajšie vyzerá, keď ju necháte v chladničke poriadne stuhnúť aj cez noc.
Moje ďalšie cukrárske experimenty môžete sledovať na mojom instagrame surovadcerka.
Pingback: Vegan cheesecake z tofu a jahodový curd - krém - Surová Dcérka