Tento mesiac bude, nie len kvôli blížiacemu sa sviatku zamilovaných, u mňa naozaj sladší. Tvorenie sladkých receptov ma naviac baví, je to väčšia výzva. Po čokoládovej pene mám pre vás recept na vegan cheesecake z tofu a jahodový curd. Na instagrame som vás nechala hlasovať za to či chcete klasický cheesecake alebo čokoládový. Oba dostali veľa hlasov, takže pre vás pripravím čoskoro aj pečený čokoládový cheesecake. Verím, že to bude bomba. Čaká vás aj viac jahodových receptov, aj iné verzie peny, ktoré ste si tiež silne žiadali. Tak si oslaďte tento krátky mesiac.
Rozhodla som sa pre verziu koláča z tofu, lebo je to efektívne a lacné. Nemusíte zháňať drahé špeciálne vegan cream cheese alternatívy (celkovo som siahala po čo najdostupnejších ingredienciách, o ktorých vám napíšem niečo nižšie). A tofu naozaj má veľa spoločného s mliečnymi potravinami, a na pečenie sa skvelo hodí. Nasaje chuť, akú mu dáte, takže som siahla po pravej mletej vanilke a citrónovej šťave. Spolu s jahodovým curdom je to skvelá kombinácia a tofu ledva cítiť, keď sa všetky chute spoja.
Vegan cheesecake z tofu a jahodový curd:
Ingrediencie
Pokyny
Ingrediencie:
Základ na vegan cheesecake z tofu robím z vegánskych sušienok. Používam tieto zlaté ovsené, ktoré nájdete všade – teraz nájdete v obchode aj kokosové či škoricové, ak by ste chceli korpus ochutený. Avšak nemajú rovnaké zloženie, ako sušienky bez príchute a zistila som, že vám potom stačí pridať trochu menej múky. Takže na tom myslite, ak by ste používali iné sušienky s náhodne vegánskym zložením (napr. Digestive bez PO alebo Lotus sušienky pre karamelový korpus).
Použiť môžete akékoľvek biele tofu, ktoré máte radi. Ja rada používam tvrdé tofu Sunfood (Zdravé výživy, Terno, Jednota alebo Albert – pod lokálnou značkou Nature’s Promis), ktoré má neutrálnu chuť. Použiť môžete samozrejme aj klasické Lunter tofu (Billa, Tesco, Lidl – pod ich lokálnou značkou Chef Select), ktoré je o trošku mäkšie.
Vanilku najčastejšie používam mletú. Bežne ju zoženiete napríklad v DmDrogerií. Nahradiť ju môžete aj vanilkovou pastou.
Ďalšie produkty, ktoré možno budet hľadať v bežnom supermarkete: kukuričný škrob, kokosová smotana Creamo, maslá Alsan Bio (Alsan som už okrem zdravej výživy našla aj v supermarkete Tesco) a Naturli.
Postup na vegan cheesecake z tofu:
Začnite s prípravou základu. Maslo dopredu vytiahnite z chladničky, aby trochu zmäklo. Na drobno roxmizujte vegan ovsené sušienky a po rozmixovaní si odvážte 215g – niekedy býva v balení väčšie množstvo sušienok. Potom k nim pridajte hladkú múku, zamiešajte a pridajte aj na kocky nakrájané rastlinné maslo. Špičkami prstov zapracujte maslo a vytvorte cesto. Nemalo by byť moc suché ani príliš mokré.
Vyberte formu na cheesecake s priemerom asi 20 cm. Z papiera na pečenie si vystrihnite kruh s rovnakým priemerom, aby ste mohli dno vystlať papierom. Cesto vlošte do formy a vytvarujte korpus. Na mojom instagrame nájdete aj stories, kde je vidieť, ako korpus tvarujem pomocou vrchnáku či pohára a stierky. Steny korpusu by mali mať asi 4 cm pri tejto veľkosti formy. Steny robím hrubšie, o niečo viac ako 1 cm. Dno robím tenšie, asi 6-7 mm.
Vytvarovaný korpus dajte do chladničky, kým ho budete potrebovať.
Krém
Trúbu zohrejte na 175 stupňov celzia – ohrev z hora a dola bez ventilátora. Do trúby odporúčam dať plech, nie len mriežku. Ak by z formy uniklo nejaké maslo, zabránite tak tomu, aby sa spálilo na dne trúby. Jedna moja forma to zvykne robiť.
Tofu najskôr zbavte prebytočnej vody. Použite, čo máte doma – tofupress, vrecko na výrobu rastlinného mlieka alebo utierku. Ja tofu po častiach vložím do vrecka na výrobu mlieka a poriadne ho „odšťavým“ – zo 400 g tofu vznikne asi 330 g suchšieho rozdrobeného tofu.
Do mixéra potom vlejte kokosovú smotanu, citrónovú šťavu, práškový cukor, roztopené rastlinné maslo, kukuričný škrob, hladkú múku, mletú vanilku, štipku soli a vodu či mlieko – ak ste nemali tofu tak suché, možno viac tekutín nebudete potrebovať, ale je dobré pridať nejaké mlieko, ktoré vám chutí, kludne aj rastlinné vanilkové. Všetko spolu rozmixujte do hladka, aby vznikol krásny krém bez hrudiek tofu. Mixujte asi 2 minúty. Potom ochutnajte a prípadne krém dochuťte podľa seba – viac cukru, viac vanilky či viac citrónu.
Z chladničky vyberte korpus a vlejte doňho tofu krém. Všetko zarovnajte a vrch formy prekryte alobalom. Spravte v ňom pár dierok, aby sa mohla odparovať para. Alebo pečte cheesecake vo vodnej kúpeli – vtedy baľte alobalom dno formy, vložte ho do hlbokého plechu a okolo nalejte horúcu vodu zohriatu v konvici.
Cheesecake pečte v trúbe 50 minút. Na posledných 5 minút môžete odobrať alobal a cheesecake dopiecť bez neho. Potor, aby ste vrch moc nepresušili, aj keď sa vám bude zdať ešte mokrý, potom popraská. Cheesecake nechajte po dopečení asi 1 hodinu chladnúť vo vypnutej a jemne pootvorenej rúre, aby ste predišli popraskaniu, či ste použili alebo nepoužili vodný kúpeľ.
Po dopečení nechajte vegan cheesecake vychladnúť vo forme a potom ho uložte do chladničky aby poriadne stuhol. Nechávam ho zvyčajne tuhnúť cez noc. Dajte mu aspoň 2 hodiny.
Jahodový curd – krém:
Kým sa koláč pečie, pripravte si jahodový krém. V mixéri rozmixujte čerstvé jahody a kukuričný škrob. Ak používate mrazené jahody, najskôr ich nechajte trochu roztopiť. Jahody prelejte do menšieho hrnca, pridajte cukor, maslo, citrónovú šťavu a štipku soli. Všetko na strednom ohni priveďte k varu, kým krém nezačne hustnúť.
Môžete ho naliať na cheesecake predtým, ako ho dáte do chladničky, aby krém stuhol na vrchu. Curd dokonalo dotiahne chuť koláča a zamaskuje chuť tofu. Môžete si ho pripraviť aj z iného ovocia či citrónovej šťavy, pre kyslý cheesecake.
Po stuhnutí cheesecake vyberte z formy a krájajte na 8 kúskov. Skladujte ho v chladničke.