Ako nechudnúť na vegánskej strave?

Veľkou motiváciou k zmene stravy býva váha. Väčšinou túžba schudnúť. A chudnutie sa na vegánskej strave dá dosiahnuť ľahko, niekedy až moc ľahko.  A to je problém hlavne pre ľudí, ktorí chudnúť nechcú. Ako nechudnúť na vegánskej strave?

Ako si váhu udržať alebo nebodaj ešte pribrať?

Sama som na vegánskej strave schudla asi 9kg, ale odvtedy si svoju ideálnu váhu držím a nechudnem ďalej. Nechudla som tak, že som obmedzovala sacharidy ani kalórie, práve naopak. Doprala som si dostatok stravy a vďaka tomu schudla a vďaka tomu si už viac ako rok udržujem rovnakú váhu.

Ako veľakrát opakuje,m častou chybou na vegánskej strave je, že ľudia jedia málo. A z toho vychádza aj chudnutie, či už je vytúžené alebo nie. Preto prvá vec, ktorú vám poradím ak nechcete chudnúť je zistiť, koľko kalórií prijímate v strave. Základom je jesť dosť.

Ak jedávate ako žena pod 2000kcal a ako muž pod 2500kcal tak to je hlavný dôvod chudnutia.

Vegáni potrebujú jesť oveľa väčšie porcie jedla a viac kalórií, či chcú chudnúť alebo naopak nechcú. Naše telo spáli prirodzene viac energie lebo musí premieňať a vyrábať viac živín, napríklad  vytváraním aminokyselín, premieňaním omega 3 mastných kyselín na omega 6 atď. Na tieto procesy tiež telo míňa energiu, preto môžeme a musíme jesť viac. To je tiež jeden z dôvodov prečo by sme nemali chudnúť obmedzovaním kalórií. Ale spať k priberaniu…

Ak chcete zistiť ako ste na tom z kalóriami, budete potrebovať kuchynskú váhu alebo odmerný hrnček a cronometer.com, kam si zapíšete odvážené porcie svojho jedla a aplikácia vám povie akú asi energetickú a nutričnú hodnotu prijímate denne.

Ak žijete aktívny, športujete, máte náročnú prácu. Budete potrebovať prijímať ešte viac kalórií.Viac jedla, tak je to jednoduché alebo tak zložité… Často si neuvedomujeme ako málo sme jedli aj pred vegánskou stravou a zvyknúť si na dostatočné porcie môže chvíľu trvať.  Rastlinná strava má väčší objem ale je menej kalorická ako mäsitá strava plná tukov. Musíte si nájsť svoj ideálny príjem jedla. Pre mňa je to všade okolo 2500 kcal. Niektoré dni zjem menej, niektoré viac a takto  si držím svoju váhu.

Druhá vec je, ak už ste vychudnutý, prešli ste si týmto nechceným chudnutím, a chcete pribrať, nie je to len o jedle. Nepotrebujete len pribrať tuk ale aj svalstvo, ktore ste asi určite stratili. Preto okrem dostatku jedla treba zaradiť aj pohyb ak ho nemáte. A viac pohybu znova znamená viac kalórií. nemusíte trénovať na maratón. Stačí pol hodiny pohybu , ktorý vás baví, každý druhý deň.  Chodenie, behanie, bicyklovanie, loptové hry, plávanie, korčuľovanie…

Pohyb vám naštartuje metabolizmus a budete schopný zjesť viac a to potrebujete. 

Ako jesť viac? Vyberajte si kaloricky hodnotnejšie  jedlo ako predtým. Viac ryže, strukovín, zemiakov, obilovín, sušené ovocie, banány a ak nebudete vedieť do seba ani tak dostať dosť kalórií, tak viac tukov – orieškov, semienok, avokáda… Tuky sú kalorická bomba, ktorá vás zachráni ak neviete do seba dostať  na posedenie ani 2-3 banány.

Udržovanie si váhy ide ľahšie pri varenej strave, ktorá ma viac kalóri ako len raw strava plná vody. Ale aj pri raw strave sa dá chudnutiu vyhnúť v´daka sladkému a sušenému ovociuu, klíčkom, semienkam, orechom… Ak dokážete jesť dostatočné porcie, tak si udržíte váhu aj keby jete len ovocie a zeleninu. Preto zisťujte , čo vaše telo zvláda a ako mu pomôcť.

 


Tento blog môžete podporiť kúpou mojich kuchárok.

Podporte tento blog nakupom kucharok Slovegan

Príprava týchto je receptov je jednou z mojich obľúbených aktivít. Napriek tomu vyžaduje príprava každého takéhoto receptu hodiny času a množstvo surovín. Ak vám moje recepty chutia a chcete ich prípravu podporiť, môžete tak spraviť napríklad kúpou mojich kuchárok Slovegán na www.slovegan.sk


(Visited 2 505 times, 1 visits today)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *