Vegan cestovanie: Raw a vegánske tipy proti hladu

Ako vitarián a vegán som absolvovala dlhé aj krátke cesty po celom svete od Mexika po Japonsko a viem, že cestovanie si už navždy bude vyžadovať okrem balenia oblečenia aj balenie jedla na cestu. Kto nie je pripravený, bude často hladný. A úprimne povedané, pripraviť si na cestu jedlo do lietadla či vlaku, nie je nič náročné, čo by malo kohokoľvek obmedzovať a vytvárať výhovorku, prečo zjesť  kus zvieraťa. Vegan cestovanie sa dá zvládnuť!

Viackrát som do lietadla nasadala a v ruksaku som mala kilo pomarančov, kilo jabĺk a trs banánov. Ideál pre vitariána a na krátke vzdialenosti. Ak máte nosiť ruksak na chrbáte 5 hodín a trápiť sa aj s ďalšou batožinou, váš chrbát vám to riadne vráti. Mňa vždy rozbolí hlava ešte predtým ako mi stuhnú ramená. Ale už som to veľakrát zvládla. Zabaliť si ovocie odporúčam každému, ale rozmyslite si to s banánmi a mäkkým ovocím, ktoré sa vám roztlačí. 

Jednozrnkové raw placky na cestu alebo na pizzu:

Moje tipy, čo si zbaliť pre raw vegána: 

  • jablká, citrusy, hrozno, hrušky nashi
  • sušené datle, figy, hrozienka, jablká atď.
  • energy tyčinky (pripravte si aj domáce)
  • klíčky hrášku, fazuliek, pohanky atď. (tie si treba predpripraviť pár dní pred cestou)
  • čerstvú šťavu (vypiť ako prvé jedlo na ceste)
  • sušené krekre alebo raw chlebíky (napríklad z jednozrnky)
  • slnečnicové semienka, oriešky (keď ide do tuhého tak tuky naozaj zachránia)

Vegáni to majú s prípravou o niečo ľahšie, nemusia  si dopredu sušiť a klíčiť, stačí namiesto toho narýchlo schmatnúť  nejaký vegánsky chlieb, rastlinnú nátierku, spraviť si hummus, ryžové chlebíčky alebo si pripraviť aj pekne jedlo do dózy, ktoré treba dojesť z domu. Pre mňa sú stále top veci sušené ovocie, energy tyčinky a šťavy.

Takto som nedávno cestovala na Liptov vlakom:

V lietadle:

Ak cestujete na druhý koniec sveta, máte zbalené svoje jedlo na 24 hodín, ktoré strávite striedavo na letisku a vo vzduchu, nezabudite si do lietadla objednať špeciálne jedlo. Krátke lety neponúkajú veľké možnosti občerstvenia, ale pri dlhých máte plný nárok na plnohodnotné vegánske alebo raw jedlo. Áno, letecké spoločnosti vám už dajú aj raw jedlo. Síce v podobe jablka, zeleninového šalátu a ovocného šalátu- nie je to žiadny raw gurment – ale je to občerstvenie.

Stačí aspoň  deň pred odletom nahlásiť leteckej spoločnosti, že chcete špeciálne jedlo a bude o vás postarané. Vegánske jedlá mi často závideli aj spolusediaci v lietadle, lebo boli kreatívnejšie ako ryža a kura. Dokonca aj s koláčikom a agarovým želé s ovocím… Na letiskách mi vždy dovolili zobrať si do lietadla ovocie aj jedlo. Jeden krát ma prehľadávali kvôli podozrivým datliam, čili papričkám a listom kaktusu, ale aj s tým ma nechali nasadnuť. Pre istotu si ale preverte, ktoré exotické ovocie si môžete brat na palubu, hlavne ak sa vraciate z dovolenky a chcete si doniesť durian… Čo je veľmi zlý nápad :)

Ako nebyť hladný po prílete? 

Moje prvé kroky po dolete vedú do obchodu a na trh. Nakupujem ovocie ktoré väčšinou potrebuje 3-4 dni dozrieť. V trópoch nie vždy, ale ak cestujete po Európe tak rátajte s tým, že nebudete mať hneď dozreté ovocie a zbalte si viac jedla z domu na prvý deň, kým niečo nevymyslíte.

Keď som šla len na dve noci na Liptov, tak som ovocie vypustila, lebo banány by ani nedozreli a chcela som ukázať naozaj podmienky bez veľkých možností stravovania sa. Ale ako vegán som mala výhodu, mohla som variť. Ak môžete bývať tak, aby ste si varilim, tak varte! :) Naše ubytovanie v Ski & Sun bolo skvelé, kuchyňa zariadená a iné výhody ani nespomínam. Ak varíte ušetríte. Ak si donesiete nejaké jedlo z domu, tak v zahraničí ušetríte ešte viac.

Víkend sa ale dal prežiť aj bez varenia, sledujte:

Vegánske veci, ktoré sa zídu v zahraničí ak nechcete hneď nakupovať:

  • sušienky, krekre, chlieb,kukuričné placky atď.
  • cestoviny (kukuričné si veru balím)
  • kuskus alebo buglur
  • konzervované alebo sušené strukoviny a zeleninu, rajčiny
  • ovsenné vločky
  • ovocné pyré
  • korenie a dochucovadlá (mám Mobile Foodie Survival Kit na korenia, zíde sa)

V Japonsku som bola dva týždne na typickej dovolenke, kde som bývala v miniatúrnej hotelovej izbe a u domácich cez airbnb. Nevarila som nič, nebolo kde. Našťastie v japonsku sa dala kúpiť všade uvarená ryža a zeleninové prílohy, banány som tiež našla za prijateľnú cenu, sem tam dom si pripatila za mango a melón. jedla som ale denne vonku. Hľadala som vždy sushi reštaurácie, kde nie je problém dať si skvelé vegánske sushi. Jesť vonku nebolo lacné, ale dovolenka je raz ročne, takže ma to nezrujnovalo. Navštívila som 5 originálnych vegánskych reštaurácií, ktoré som vždy našla cez happycow.net a ich aplikáciu do mobilov. Happycow funguje v každom štáte a meste kde sú nejaké vegánske podniky, takže odporúčam každému pri ceste kamkoľvek. nájdete takto aj všetky raw reštiky a kaviarne. Vegan cestovanie.

V Mexiku alebo lacnejších Ázijských krajinách nepreskočte trhy na ulici, kde nakúpite potraviny lacnejšie ako v supermarketoch. Budte vynaliezaví, pýtajte sa, hľadajte a skúšajte. Každá cesta a každá krajiná sa dá zvládnuť.


Tento blog môžete podporiť kúpou mojich kuchárok.

Podporte tento blog nakupom kucharok Slovegan

Príprava týchto je receptov je jednou z mojich obľúbených aktivít. Napriek tomu vyžaduje príprava každého takéhoto receptu hodiny času a množstvo surovín. Ak vám moje recepty chutia a chcete ich prípravu podporiť, môžete tak spraviť napríklad kúpou mojich kuchárok Slovegán na www.slovegan.sk


(Visited 1 677 times, 1 visits today)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *