Hlivový gyros burger

Hliva je skvelá surovina s ktorou môžete v kuchyni vytvárať dokonalé náhrady mäsa. Hodí sa do všetkých omáčkových jedál, kde vie ľahko nahradiť kuriace mäso. Tento rok som na Veggie Náplavke (vďaka za inšpiráciu!) v Prahe ochutnala hlivový gyros. Chutil mi tak, že som si chcela pripraviť tento recept aj doma.

Je to extra jednoduché a ak by som sama nevedela, že to je hliva, tak by som pochybovala.

Na hlivový gyros budger budete potrebovať:

Množstvo2 porcie
Celkovo20 minút

 300 g hlivy
 1 PL oleja
 1 ČL gyros korenia
 2 žemle
 4 tenké plátky údeného tempehu
 kečup a rastlinná majonéza (Spak)
 hlávkový šalát, rajčina, uhorka, guacamole alebo čokoľvek, čo máte radi

NáročnosťZačiatočník
Ohodnoďte tento recept :)

 

Ingredients

 300 g hlivy
 1 PL oleja
 1 ČL gyros korenia
 2 žemle
 4 tenké plátky údeného tempehu
 kečup a rastlinná majonéza (Spak)
 hlávkový šalát, rajčina, uhorka, guacamole alebo čokoľvek, čo máte radi

Directions

Hlivový gyros burger

vegan recept hlivový gyros

Postup:

Na „balenie“ si môžete vybrať žemľu alebo nejakú placku – arabský chlieb. Ak potrebujete pomoc s tým, ktoré pečivo je vegánske, pozrite sa do sekcie „náhodne vegan“.

Hlivu umite a nakrájajte – natrhajte na pásiky. Pri opekaní stratí veľa objemu, takže týchto 300g naozaj bude porcia len pre jedného. Nebojte sa množstvá zdvojnásobiť. Na stredný plameň dajte panvicu a keď bude rozohriata, dajte do nej hlivu, bez oleja. Zoberte si druhú panvicu (alebo hrniec) a dnom tejto panvice pritlačte – zaťažte hlivu.  Ja som použila hrniec s vodou, aby bola hliva poriadne zaťažená. Je to taký toastovač z panvíc, keď sa snažím nájsť vhodný opis.

Po pár minútach takéhoto grilovania hliva pustí veľa šťavy. Poriadne panvice pritlačte a vodu zlejte. Ak máte čas tak hlivu takto odšťavujte aj 10 minút. Keď je voda preč, konce sa začnú krásne opekať do zlata. Ak hlivu takto zbavíte vody, výsledok bude chrumkavejší. Čas pridať trošku oleja a gyros korenie. Ak nenájdete kvalitnú zmes korenia, môžete si namiešať vlastnú, napríklad podľa tohoto receptu.

Potom znova hlivu znova pritlačte panvicou a nechajte opekať. Snažte sa gyros premiešať, keď sa jedna strana opečie aby sa opekala hliva z každej strany. Hríby sú skvelé aj v tom, že sa asi nikdy nedajú pripáliť, takže grilujte koľko môžete, kým nebudú kúsky krásne chrumkavé.

hlivový gyros recept

Medzitým si pripravte pečivo (tiež ho môžete rýchlo opiecť) a nakrájajte zeleninu. Plátky tempehu tiež rýchlo opražte na panvici s olejom. Vznikne vám vegan slanina, ktorou si môžete tento burger doplniť. Spodok žemle natieram rastlinnou majonézou a vrch kečupom, na majonézu naukladám šalát, na šalát pridám hlivu a potom už len zvyšok zeleniny na vrch.

Ak milujete hríby v jedle, odporúčam vám pozrieť sa na recepty a instagram fotky od Wicked Healthy. Je to tiež skvelá inšpirácia ako ich poriadne ugrilovať. Ďalší krok je grilovať hlivu v celku!

hlivový gyros vegan


Tento blog môžete podporiť kúpou mojich kuchárok.

Podporte tento blog nakupom kucharok Slovegan

Príprava týchto je receptov je jednou z mojich obľúbených aktivít. Napriek tomu vyžaduje príprava každého takéhoto receptu hodiny času a množstvo surovín. Ak vám moje recepty chutia a chcete ich prípravu podporiť, môžete tak spraviť napríklad kúpou mojich kuchárok Slovegán na www.slovegan.sk


(Visited 14 853 times, 3 visits today)

4 Comments

 1. Eva 21. októbra 2018 at 21:55

  V poslední době moje nejoblíbenější jídlo, podávám většinou i s rýží a taky

  Reply
  1. Surová dcérka 22. októbra 2018 at 0:24

   To ma teší! :)

   Reply
 2. Pingback: Vegan hlivový guláš so zemiakmi a údenou paprikou - Surová Dcérka

 3. Veronika 8. apríla 2020 at 12:29

  famózna dobrota

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *