Sadenie fazule v našej záhrade v Piešťanoch bolo mojou detskou vášňou. Najradšej som sadila tie strakaté a farebné druhy. Niečo ma na tých popínavých rastlinách a ich mnohotvárnych plodoch vždy bavilo. Domáci prívarok z fazuľových strukov je slovenskou klasikou. Ja som ho prvýkrát ochutnala až v dospelosti z domácich strukov a automaticky sa katapultoval na predné priečky v rebríčku mojich obľúbených prívarkov. Vegan strukový prívarok odporúčam najviac práve z domácej fazule, tak chutí najlepšie.
Tento recept a veľa ďalších vegánskych receptov nájdete v kapitole hlavné jedlá Slovegán kuchárky. V Kuchárke nájdete aj recept na vegan vajíčko na trvdo či vegan volské oko.
Vegan strukový prívarok:
Ingrediencie
Pokyny
Notes
Ingrediencie:
Čierna soľ – Ak nepoznáte čiernu soľ Kala namak, tak je to malý vajíčkový zázrak. Má silne sírovú vôňu, ktorú my z Piešťan poznáme z termálnych prameňov. Jedlu dodá vajíčkovú arómu. Zahrievaním sa čiastočne vytráca, takže je najvhodnejšia do nepečených jedál alebo ako dochucovadlo na záver. Čierna soľ začína byť dostupná v bežných obchodoch, ale naisto ju nájdete v zdravej výžive.
Sójová smotana – Najlepšiu skúsenosť mám so smotanami Alpro, ktoré sa správajú dobre aj pri varení s niečím kyslím ako ocot a citrón. Ak vám záleží na výzore jedla, tak hľadajte smotanu, ktorá sa „nezgrcne“.
Prívarok:
Očistené zemiaky nakrájajte na menšie kúsky. V hrnci ich zalejte zeleninovým vývarom. Pridajte korenie a varte ich, kým nebudú takmer hotové a mäkké – nemalo by to trvať viac ako 15 – 20 minút. Do hrnca prihoďte umyté a nakrájané fazuľové struky a pokračujte vo varení, kým nezmäknú (približne ďalších 5 minút).
V miske bokom zmiešajte sójovú smotanu s kukuričným škrobom. Keď sú fazuľové struky uvarené, zmiešajte naberačku vývaru so smotanou. Výslednú zmes vlejte do hrnca, zamiešajte a krátko povarte, kým prívarok zhustne.
Teraz stačí pridať ocot a dosoliť podľa chuti. K prívarku z fazuľových strukov sa úžasne hodia vegánske vajíčka na tvrdo, ktoré nájdete v Slovegán kuchárke.