Cukrovinky Čierny princ! Ak ste mali tú česť vidieť niektoré epizódy relácie Koleso šťastia, ktorá sa vysielala v 90. rokoch, tento zákusok vám asi nemusím predstavovať. Dnes v obchodoch už originál nenájdete, nám ho vo veľmi ojedinelých prípadoch a len ako veľkú odmenu kupovala babička. Základ receptu je našľahaná pena z bielkov, ktoré nahradzujem aquafabou. Pena je obalená v tenkej a veľmi chrumkavej čokoládovej poleve. Teraz si zaslúžili aj dozdobenie a la Vianoční sobící.
Čierny princ à la Vianoční sobíci:
Ingrediencie
Pokyny
Notes
Pena z aquafaby:
Aquafabu nechajte v menšom hrnci zovrieť a zredukovať na polovicu, takto bude sneh pevnejší. Zredukovanú aquafabu (približne 180 g) nechajte 30 minút vychladnúť v mrazničke. Medzitým si podľa tohoto receptu pripravte piškóty s priemerom 5 cm. Namiesto piškót môžete použiť aj tortové oblátky, ktoré stačí narezať kruhovou vykrajovačkou na cesto s rovnakým priemerom alebo linecké.
Vychladenú aquafabu spolu s citrónovou šťavou, xantánovou gumou a vanilkou vyšľahajte v kuchynskom robote. Použite nástavec na šľahanie a začnite šľahať najskôr na nižších otáčkach. Až aquafaba začne peniť, zvýšte otáčky na maximum. Aquafabu šľahajte asi 5 minút, kým sa neobjavia prvé špičky. Vtedy pridajte 50 g kryštálového cukru a pokračujte, kým nebude sneh vyšľahaný tak, že bude pevne držať na metličke a kryštáliky cukru sa neroztopia.
Kým sa sneh šľahá, vo väčšom hrnci bez miešania zohrejte zvyšok cukru, vodu, agar agar a agávový sirup na teplotu približne 121 °C. Teplotu odporúčam strážiť kuchynským teplomerom. Zmes premiešajte až na záver špachtľou, aby agar agar nezostal na dne hrnca.
Sneh začnite šľahať na nižších otáčkach a postupne po stranách misy prilievajte horúci cukor. Po vmiešaní cukru pokračujte v šľahaní na najvyšších otáčkach, kým sneh trochu nevychladne.
Pripravte si cukrárske vrecko s plochou kovovou špičkou s priemerom aspoň 1,5 cm a naplňte ho snehom. Špičku priložte kolmo tesne nad piškótu (alebo oblátku) a začnite vytláčať sneh tak, aby ste pokryli celý povrch. Špičku jemne zdvihnite a vytlačte z nej ďalšiu vrstvu krému. V tomto postupe pokračujte, kým nebudete mať 4 vrstvy a asi 14 – 16 kúskov.
Poleva a zdobenie:
Horkú čokoládu zohrejte nad parou. Ak je príliš hustá, podľa potreby ju zrieďte kakaovým maslom alebo iným tukom.
Do čokolády namočte praclíky rozkrojené na polovicu, nechajte ich jemne stuhnúť a poprášte ich zlatým prachom. Čokoládové pecičky poprášte ržovým cukrárskym prachom.
Čokoládu prelejte do úzkeho a hlbokého pohára, aby ste mohli celé cukrovinky otočené špičkou dole namočiť do čokolády. Pohár neplňte úplne po okraj, inak by čokoláda pri namáčaní vytekala. Čokoládu nechajte po namočení odkvapkať a cukrovinky uložte na mriežku alebo papier na pečenie. Keď čokoláda začne tuhnúť, priložte rohy z praclíkov a nos z čokolády.
Zvyšnú čokoládu prelejte z pohára do ľubovoľnej formy a nechajte stuhnúť. Môžete ju použiť pri ďalšom pečení.
Cukrovinky Čierny princ po stuhnutí skladujte v chladničke, aby čokoláda zostala chrumkavá.
Moje ďalšie Vianočné recepty nájdete tu. A v mojich Slovegán kuchárkach. Tento recept nájdete aj v najnovšej Slovegán 3 kuchárke.
Hezký den! Mají se kousky ještě před namáčením v čokoládě dát vychladit do ledničky?
Díky, K.
Dobrý deň, nie, môžete hneď namáčať. Dobre vyšľahaný snech drží pevne bez chladenia. :)